Миралиски мост (1854)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миралиски мост
Γεφύρι της Χρυσαυγής
Γεφύρι Χρυσαυγής.jpg
Поглед на мостот
Координати40°10′18″N 21°13′10″E / 40.17167° СГШ; 21.21944° ИГД / 40.17167; 21.21944Координати: 40°10′18″N 21°13′10″E / 40.17167° СГШ; 21.21944° ИГД / 40.17167; 21.21944
ПреминуваПраморица
МестоМирали, Населичко, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Вкуп. должина25 м
Ширина3,4 м
Најдолг распон14,2 м
Распони1
Историја
Завршен1854
Местоположба
Карта

Миралиски мост (грчки: Γεφύρι του Παλιομάγερου, γεφύρι της Χρυσαυγής) — стар камен мост во Населичко, Егејска Македонија. Ја преминува реката Праморица, на околу половина километар од селото Мирали, и го поврзува тоа село со селата Жупан и Либохово.

Мостот е изграден во 1854 г. Подигнат е со средства на ајдукот Николаос Замброс од гребенското село Воденско. Според преданието, тој не успеал да ја премине реката кога бегал од неговите гонители и решил да се скрие во Мирали. За возврат на селаните им дал пари за изградба на мост. За градител на мостот се смета Николаос Анагностис Ѕјуфас (1824 - 1892) од Либохово. Парапетите се изработени од селските мајстори Евтимиос Зјулас и Атанасиос Пулиос.

Мостот има еден лак со распон од 14,2 м и висина на лакот од 9,1 м.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Γεφύρι Της Χρυσαυγής“. www.petrinagefiria.com. Занемарен непознатиот параметар |уеб_адрес= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)