Миоза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Миоза
Миози предизвикана од висока доза на опијати. Пациентот исто така покажува птоза на двата очни капаци и расеан поглед кон камерата, знак за променето ниво на свест предизвикано од седативното дејство на лекот.
СпецијалностОфталмологија Уреди на Википодатоците

Миоза е констрикција на зеницата.[1][2][3][4] Спротивната состојба, мидријаза, е дилатација на зеницата. Анизокорија е состојба кога едната зеница е повеќе дилатирана од другата.

Причинители[уреди | уреди извор]

Возраст[уреди | уреди извор]

  • Сенилна миоза (намалување на големината на зеницата кај постари луѓе)

Болести[уреди | уреди извор]

Лекови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Farlex medical dictionary citing:
  2. Seidel HM, Ball JW, Dains JE, Benedict GW (2006-03-29). Mosby's Guide to Physical Examination. Mosby. ISBN 978-0-323-03573-6.
  3. Farlex medical dictionary citing: Millodot: Dictionary of Optometry and Visual Science, 7th ed.
  4. Farlex medical dictionary citing: Mosby's Medical Dictionary, 8th ed.
  5. Hou RH, Scaife J, Freeman C, Langley RW, Szabadi E, Bradshaw CM (June 2006). „Relationship between sedation and pupillary function: comparison of diazepam and diphenhydramine“. British Journal of Clinical Pharmacology. 61 (6): 752–60. doi:10.1111/j.1365-2125.2006.02632.x. PMC 1885114. PMID 16722841.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П