Прејди на содржината

Минусинска котлина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минусинск Хулоу, сместена меѓу планините на Јужен Сибир

Минусинск котлината или Хакас-Минусинск котлина е котлина во Хакасија и Краснојарскиот крај, Русија, која се наоѓа меѓу планините на Јужен Сибир. На запад е ограничена со Кузнецки Алатау, а на исток со Сајанските планини. Нејзината висина варира помеѓу 200-700 м, што претставува рамнина со ретки ридски предели и е пресечена по долини.[1][2]

Реката Енисеј и нејзините најголеми притоки Абакан, Оја и Туба течат низ оваа котлина. Поголеми градови во котлината се Минусинск и Абакан. Во неа има голем број езера, вклучувајќи ги и оние со солена вода. Депресијата е важна земјоделска област а исто има и наоѓалишта на јаглен (слив на јаглен Минусинск ).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Minusinsk Hollow", an article from the Great Soviet Encyclopedia (руски)
  2. "Minusinsk Hollow" (руски)