Прејди на содржината

Министер за надворешни работи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Министер за надворешни работи е обично министер во владата задолжен за надворешната политика и меѓународните односи на државата.[1] Министерот за надворешни работи обично му поднесува извештај на шефот на владата (како што е премиерот или претседателот).[2]

Одговорности[уреди | уреди извор]

Министерот за надворешни работи е овластен да ја застапува својата земја во странство и нема потреба од полномоштво за тоа застапување. Може да склучува меѓународни договори во име на својата земја, а неговите изјави ја обврзуваат државата. По стапувањето на функцијата, вообичаено е министерот за надворешни работи по дипломатски пат да го објави своето преземање на функцијата на други земји. Не е невообичаено министерот за надворешни работи да ја извршува функцијата вицепремиер, а понекогаш и самиот премиер да раководи со Секторот за надворешни работи.

Покрај политичките одговорности, министрите за надворешни работи се одговорни и за многу дипломатски должности, како што се домаќини на странски светски лидери и одење во државни посети на други земји. Министерот за надворешни работи обично најмногу патува од сите министри на една влада.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Minister of Foreign Affairs“.
  2. The Oxford Andrew F. Cooper, et al. eds. The Oxford Handbook of Modern Diplomacy (2015) excerpt chapters 4 and 5.