Министерство за одбрана на Сирија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министерство за одбрана
Coat of arms of Syria.svg
Податоци за органот
Основан 1963 г.
Надлежност Претседателот на Сирија
Седиште Сирија Сирија
Надлежен министер Али Абдула
Мрежно место
www.mod.gov.sy

Министерството за одбрана (на арапски: وزارة الدفاع) е едно од министерствата на Сириската Арапска Република, надлежно за одбраната на земјата.

Список на министри за одбрана[уреди | уреди извор]

 • Мухамед ал-Суфи (9 март 1963 — 2 мај 1963)
 • Зиад ал-Харири (2 мај 1963 — 8 јули 1963)
 • Мамдух Џабер (8 јули 1963 — 1965)
 • Хамад Убајд (1965—1966)
 • Мухамед Умран (1 јануари 1966 — 23 февруари 1966)
 • Хафез ал-Асад (23 февруари 1966 — 1972)
 • Мустафа Тлас (март 1972 — 12 мај 2004 г.)
 • Хасан Туркмани (12 мај 2004 г. — 3 јуни 2009 г.)
 • Махмуд Али Хабиб (3 јуни 2009 г. — 8 август 2011 г.)
 • Дауд Раџиха (8 август 2011 г. — 18 јули 2012 г.)
 • Фахед Џасем ал-Фреж (с 18 јули 2012 — 1 јануари 2018 г.)
 • Али Абдула (од 1 јануари 2018 г.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]