Министерство за локална самоуправа на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Министерство за локална самоуправа
Министерство за локална самоуправа-Лого.svg
Лого на МЛС
Податоци за органот
Надлежност Влада на Македонија
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 54[1] (2016)
Надлежен министер Сухејл Фазлиу
Мрежно место
mls.gov.mk

Министерството за локална самоуправа или скратено МЛС, е едно од министерствата во Владата на Македонија.

Структура[уреди | уреди извор]

Министерството е составено од 6 сектори[2]:

  • Сектор за финансиски прашања,
  • Сектор за одржлив развој на локалната самоуправа,
  • Сектор за правни и општи работи,
  • Сектор за регионален развој и меѓуопштинска соработка,
  • Сектор за кабинетски работи и меѓународна соработка,
  • Сектор за Европска Унија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]