Прејди на содржината

Министерство за култура и туризам (Турција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за култура и туризам
Kültür ve Turizm Bakanlığı
Податотека:File:Kültür ve Turizm Bakanlığı (27.02.2019) 02.jpg
Зграда на Министерството за култура и туризам на Република Турција, Анкара
Податоци за органот
Основан 2003
Седиште Анкара
Мрежно место
ktb.gov.tr


Министерство за култура и туризам (турски: Kültür ve Turizm Bakanlığı) — владино министерство на Република Турција, одговорно за култура и туризам во Турција. На 25 јануари 2013 година, Омер Челик бил назначен за министер по промената на кабинетот, наследувајќи го Ертугрул Гунај, кој бил на функцијата од 2008 година.[1][2][3]

Функции на Министерството[уреди | уреди извор]

Една од надлежностите на министерството е чувањето на ракописите, со што тие се достапни за истражувачите.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „..:: REPUBLIC OF TURKEY MINISTRY OF CULTURE AND TOURISM ::.“. web.archive.org. 2008-07-16. Архивирано од изворникот на 2008-07-16. Посетено на 2024-01-25.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. ŞENYÜZ/ANKARA, Selçuk (2013-01-25). „Kabine'de değişiklik“. www.hurriyet.com.tr (турски). Посетено на 2024-01-25.
  3. „Turkey — Central Intelligence Agency“. web.archive.org. 2013-07-07. Архивирано од изворникот на 2013-07-07. Посетено на 2024-01-25.
  4. „Yazmalar“. www.yazmalar.gov.tr. Архивирано од изворникот на 2023-02-21. Посетено на 2024-01-25.