Прејди на содржината

Министерство за индустрија и технологија (Турција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Министерство за индустрија и технологија
'Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'
Седиштето на Министерството за индустрија и технологија во Анкара, Турција.
Податоци за органот
Основан 1984
Претходник Министерство за наука индустрија и технологија
Надлежност Влада на Турција
Седиште Анкара
Надлежен министер Мехмет Фатих Качир
Мрежно место
sanayi.gov.tr/en/home


Министерство за индустрија и технологија (турски: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı) — владина агенција во рамките на Кабинетот на Турција задолжена за индустриски и комерцијални работи во Турција. Министерството го води Мехмет Фатих Качир.[1]

министри[уреди | уреди извор]

  • Мустафа Варанк (10 јули 2018 - 4 јуни 2023)
  • Мехмет Фатих Качир (од 4 јуни 2023)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Habertürk. „YENİ KABİNE LİSTESİ 2023: Yeni kabine üyeleri kimler, hangi bakanlar var? İşte yeni Bakanların isimleri“. Habertürk (турски). Посетено на 2024-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]