Прејди на содржината

Министерство за здравство и население (Египет)

Координати: 30°2′21″N 31°14′14″E / 30.03917° СГШ; 31.23722° ИГД / 30.03917; 31.23722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапска Република Египет
Министерство за здравство и население
وزارة الصحة والسكان
Податоци за органот
Основан 1936
Надлежност Влада на Египет
Седиште Каиро
30°2′21″N 31°14′14″E / 30.03917° СГШ; 31.23722° ИГД / 30.03917; 31.23722
Раководител Калед Абдел Гафар
(Министер)
Мрежно место
mohp.gov.eg


Министерство за здравство и населениеминистерство чиј домен е здравството и населението на Египет. Седиштето на установата е во Каиро. Калед Абдел Гафар, тековниот министер за здравство, бил назначен во август 2022 година.[1]

Министри[уреди | уреди извор]

  • Хала Зајед (2018–2022)
  • Калед Абдел Гафар (привремено) (2021)
  • Калед Абдел Гафар (2022–до денес)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „StackPath“. dailynewsegypt.com. Посетено на 28 октомври 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]