Прејди на содржината

Министерство за животна средина (Египет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арапска Република Египет
Министерство за животна средина
Грб на Египет
Податоци за органот
Основан 1997; пред 27 години (1997)
Надлежност Влада на Египет
Раководител Јасмин Фуад
(Министер[1])
Ограноци Египетска агенција за работи со животна средина
Мрежно место
eeaa.gov.eg


Министерство за животна срединаминистерството одговорно за прашањата поврзани со животната средина во Арапската Република Египет. Тековен министер е Јасмин Фуад.

Историја

[уреди | уреди извор]

Министерството било основано во 1997 година.[2] Политиките на министерството ги спроведува Египетската агенција за работи со животна средина.[3]

Во 2014 година, Министерството и Италија потпишале договор да го направат Ел Гуна, град на Црвеното Море, како неутрален за јаглерод.[4]

Во 2017 година, Европската Унија и Египет ги завршиле плановите за еколошки и други проекти во вредност од 600 милиони евра.[5]

Кон крајот на 2017 година, Министерството објавило дека забележале намалување од 13-15% во согорувањето на оризот од страна на оризопроизводителите, практика што предизвикува црн токсичен облак.[6][7]

Во 2021 година, Министерството станало членка на Светската мрежа за чистење отпад.[8]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Egypt's Sherif Ismail cabinet with 16 new faces sworn in by President Sisi“. Ahram Online. 19 септември 2015. Посетено на 28 октомври 2023.
  2. „About Ministry“. Ministry of State for Environmental Affairs. Посетено на 8 September 2014.
  3. „Egyptian Environmental Affairs Agency“. Bat4Med. Архивирано од изворникот на 2014-09-08. Посетено на 28 октомври 2023.
  4. „Egyptian Ministry of State for Environmental Affairs Signs Agreement with Italy to Transform El Gouna into a Carbon-neutral City“. PRNewswire. Orascom Development Holding. 28 January 2014. Посетено на 12 December 2017.
  5. „Egypt and EU sign Euro 600 mln in deals for social, environmental and infrastructure projects“. ahramonline. 30 October 2017. Посетено на 28 октомври 2023.
  6. „Toxic burning of rice straw in Egypt down 13-15% in 2017: Minister“. ahramonline. 19 ноември 2017. Посетено на 28 октомври 2023.
  7. Rizk, Mariam (28 октомври 2014). „Up in smoke: Why does Egypt keep burning its farm waste?“. ahram online. Посетено на 28 октомври 2023.
  8. „Current Members | Global Waste Cleaning Network“. 17 јули 2020. Посетено на 28 октомври 2023.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]