Министерство за култура на Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Министерство за култура
Logo na Ministerstvo za kultura.svg
Логото на Министерството.
Податоци за органот
Основан 1991¹
Надлежност Влада на РМ
Седиште Скопје, Македонија Македонија
Вработени 164[1] (2016)
Надлежен министер Роберт Алаѓозовски
Мрежно место
www.kultura.gov.mk/
Белешки
¹Како министерство на Република Македонија

Министерство за култура на Република Македонија е министерство во состав на Владата на Република Македонија.

Министерството било формирано по добивањето на независност на Република Македонија во 1991 година. За прв министер бил избран Цветан Грозданов.

Актуелен министер за култура е Роберт Алаѓозовски.

Наводи[уреди | уреди извор]