Минерва Кордеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Минерва Кордеро
РоденБајамон, Порторико
Полињаматематика
УстановиТексашки технички универзитет , University of Texas at Arlington
Образованиедип., Порторикански универзитет, 1981
м-р, Тексашкиот универзитет Арлингтон, 1983
д-р, Ајова универзитет, 1989
Теза„На п-примитивни авиони“
Познат поконечни геометрии

[1]Минерва Кордеро Брањапорториканска математичарка и професор по математика на Тексашкиот универзитет во Арлингтон. Таа е и универзитетски придружен декан за академски работи.[2]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Кордеро е родена во Бајамон, Порторико. Нејзината мајка, чиешто школување запрело по петтото одделение, го направила образованието врвен приоритет во семејниот дом. Таа им велела на своите деца „најдоброто нешто што можам да ви го дадам е образованието“. Кордеро и нејзините браќа и сестри заедно ги работеле нивните домашни задачи, и разговарале за она што тие го научиле во училиштето секој ден. Кордеро рекла: „Ги научивме меѓусебните предмети“. Сакајќи да отиде на колеџ, Кордеро си го купила САТ подготовителниот учебник за средно училиште и учела за испитот. Нејзините САТ испитни резултати се највисоките резултати во нејзиното средно училиште, Мигел Мелендез Муноз средното училиште.[3]

Кордеро го посетувала Порториканскиот универзитет и дипломирала во 1981 година. Таа аплицирала и ја добила стипендијата на Националната научна фондација за малцински дипломирани лица. Таа аплицирала на дипломираните училишта во САД и била прифатена од Калифорнискиот универзитет Беркли. Кордеро дипломирала на Беркли во 1983 година со магистратура по математиката. Ги продолжила своите студии на универзитетот во Ајова и докторирала во 1989 година.[3]

Истражување и професионална кариера[уреди | уреди извор]

По докторирањето таа работела како соработник и асистент професор на Тексашкиот технички универзитет до 2011 година, кога се приклучила на факултетот во Арлингтон.[2] Студирала конечна геометрија. Кордеро работела како висок гувернер во Математичката асоцијација на Америка за интересите на малцинствата од 2008 до 2011 година.[4][5] Нејзината најцитирана работа е Преглед на конечни полуполиња.[6] Таа била главен истражувач за 2.85 милионскиот доларски грант на Националната фондација за наука на Тексашкиот универзитет Арлингтон во 2009 година, за проектот кој ги сместува дипломираните студенти во државните училишта во Арлингтон со цел подобрување на наставата по математика.[7]

Истражување

Истражувањето на Кордеро е во областа на конечните полуполиња (не-асоцијативни алгебри) и нивните асоцијативни рамнини (гледано паралелно или проектирачки). Нејзината претходна работа била на страната на класификација, имено, сортирање на изоморфизмите помеѓу конструираните полупрофилни рамнини - ова е високо технички и тежок потфат. Кордеро е една од експертите во оваа област.[8]

Награди[уреди | уреди извор]

Во 1994 година, Кордеро ја добила наградата Њу факулти на Тексашкиот технички универзитет.[3] Во 1995 година, таа била прогласена за професор на годината од страна на студентите на Математичкото здружение на Америка на Тексашкиот технички универзитет.[3] Во 2009 година таа била помеѓу деветте членови на факултетот, кои ја добиле наградата Одбор на регенти за извонредна настава на Тексашкиот универзитет Арлингтон.[9] Доктор Кордеро била прогласена за Фордова легендарната жена за 2016 година.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://www.google.com/search?q=henaac+2016+cordero+youtube&oq=henaac+2016+cordero+youtube&aqs=chrome..69i57.10240j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
  2. 2,0 2,1 „College of Science“. www.uta.edu. Посетено на 2017-04-08.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Hill, Vicki. „Minerva-Cordero Epperson“. MAA. Mathematical Association of America. Посетено на 4 May 2017.
  4. „Minerva Cordero, University of Texas at Arlington – AWM Association for Women in Mathematics“. sites.google.com. Посетено на 2017-04-09.
  5. „January 2012 Prizes and Awards“ (PDF). American Mathematical Society. January 5, 2012. Посетено на April 9, 2017.
  6. Cordero, M.; Wene, G.P. (1999). „A survey of finite semifields“. Discrete Mathematics. 208-209 (28 October 1999): 125–137. doi:10.1016/S0012-365X(99)00068-0.
  7. Stevens, Sue. „UT Arlington math department wins $2.85 million NSF grant; project places graduate students in Arlington public schools to improve math teaching“. University of Texas Arlington. Архивирано од изворникот на 2018-03-18. Посетено на 12 January 2018.
  8. „SACNAS Biography Project“. bio.sacnas.org. Архивирано од изворникот на 2018-03-17. Посетено на 2017-04-09.
  9. „Nine UT Arlington faculty members recognized for teaching excellence“. University of Texas Arlington. Архивирано од изворникот на 2018-01-13. Посетено на 12 January 2018.
  10. Unamo, Liz. „Minerva Cordero of Texas University at Arlington acknowledged as Ford's Legendary Woman“. PRODU. Архивирано од изворникот на 2019-04-25. Посетено на 12 January 2018.