Минералокортикоид

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Минералокортикоиди)
Прејди на: содржини, барај

Минералокортикоидите се група хормони кои го регулираат минералниот метаболизам и електролитната рамнотежа во организмот. Од овие хормони, најзначаен е алдостеронот.