Минданајски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Минданајски јазици
Јужнофилипински јазици
Географска
распространетост:
Минданао
Класификација: австронезиски
Гранки:

Минданајските јазик или познати како минданаоски или јужнофилипински јазици се подгрупа на малајско-полинезиски јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците воглавно се зборуваат на Филипините. Оваа група традиционално се нарекувала како јужнофилипинска и не се вклучувале јужноминданајските јазици.

Класификација[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]