Прејди на содржината

Мина Костиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мина Костиќ
Изворно имеМина Костић
Родено имеМинира Јашари
Роден(а)5 мај 1975(1975-05-05)(49 г.)
Орашје, СР Босна и Херцеговина, СФРЈ
ЖанровиТурбофолк
ЗанимањаПејачка
Период на активност2000–до денес

Јасмина „Мина“ Костиќ (српски: Јасмина "Мина" Костић;[1] родена како Минира Јашари на 5 мај 1975 година) ― српска турбофолк пејачка.

Ран и личен живот

[уреди | уреди извор]

Мина Костиќ е родена како Минира Јашари во Орашје во Босна и Херцеговина и израсната во населбата Ледине во Белград, во ромско семејство со 10 деца.[2] На своја 5-годишна возраст била посвоена од Евдокија „Дуда“ Ивановиќ.[3] Нејзин братучед е раперот Иван Ивановиќ - Џус, чија тетка по татко е Дуда Ивановиќ.[4] Името го сменила на 19 години за да плати помалку за италијанска виза, заедно со нејзиниот брат Енвер кој го променил името во Дејан.[5]

Нејзин поранешен партнер е пејачот Игор Костиќ, со кого се забавувала од декември 2007 година[6] до кратко време откако станаа родители на ќерката Анастасија (родена во февруари 2009 година).[7]

Костиќ има направено многу телевизиски настапи и настапи, три албуми.[8] Таа е позната по често провокативното сценско појавување, кое повремено привлекува коментари во медиумите.[9]

Пеела како гостинка на многу познати родендени на српски познати личности како што се: Дејан Станковиќ, Синиша Михајловиќ и Матеја Кежман.[1]

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

[уреди | уреди извор]
 • Срчани удар (2000)
 • No Comment (2002)
 • Музику појачај (2005)
 1. 1,0 1,1 Interview in Serbian Архивирано на 28 мај 2006 г.: Često si pevala na slavljima fudbalera. Kakva su ti iskustva? Jasmina Kostić Mina: Pozitivna, jer su oni su normalni ljudi. Pevala sam Stankoviću, Mihajloviću, Kežmanu i mnogim drugima. Bio je tu i Džej i OK Band, pa je atmosfera bila fantastična. Dejan Stanković je najjači lik i definitivno ga obožavam. Uz to je i najveći kavaljer, najlakše se hvata za džep. Baš mi se sviđa kao ličnost.
 2. „ZOJA JAŠARI: NEĆU PREŽALITI ŠTO SAM MINU DALA NA USVAJANJE“. Архивирано од изворникот на 11 февруари 2015.
 3. „Mina Kostić: Mansarda u kojoj stanuje ljubav - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 9 февруари 2015. Посетено на 4 април 2023.
 4. „Đus i Mina prekinuli svaki kontakt! : Svet - REALITY NEWS“. Архивирано од изворникот на 11 февруари 2015. Посетено на 4 април 2023.
 5. N. N. (28 септември 2020). „Znate li pravo ime Mine Kostić?“. Nezavisne novine (српски). Посетено на 4 април 2023.
 6. „Mina i Igor Kostić: U brak ne verujemo - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 9 февруари 2015. Посетено на 4 април 2023.
 7. „Mina Kostić: Ćerka želi da se Igor i ja pomirimo - Story.rs - Upoznajte poznate“. Архивирано од изворникот на 9 февруари 2015. Посетено на 4 април 2023.
 8. „Popular Mina Kostić & Grand Production videos – YouTube“.
 9. „YouTube“. Архивирано од изворникот на 8 март 2016.