МИМАРОПА

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Мимаропа Регион)
Прејди на: содржини, барај
Регион IV-B
Мимаропа
Карта на Филипините со локација на Регион IV-BМимаропа
Регионален центар Калапан Сити, Источен Миндоро
Население 2.299.229
– Густина 83,7 на km²
Површина 27.456,1 km²
Адмн. поделба
Провинции 5
Градови 2
Општини 71
Барангаи 1.458
Конг. дистрикти 7
Јазици Тагалог, Ромбломанон, Аси, Онхан, и др.

Мимаропа е еден од двата региона на Филипините кој нема копнени граници со ниеден регион. Се води под регистарскиот број Регион IV-B. Името е акроним од прoвинциите: Западен Миндоро, Источен Миндоро, Мариндуке, Ромблон и Палаван. регионалниот центар е сместен во Калапан Сити.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Провинција Главен град Население
(2000)
Површина
(km²)
Густина
(на km²)
Ph seal marinduque.png Мариндуке Боак 217.392 959,3 226,6
Ph seal occidental mindoro.png Западен Миндоро Мамбурао 380.250 5.879,9 64,7
Источен Миндоро Калапан Сити 681.818 4.364,7 156,2
Ph seal romblon.png Ромблон Ромблон 264.357 1.355,9 195,0
Региони на Филипините
Лузон : I : Илокос · II : Кагајанска Долина · III : Централен Лузон · IV-A : КАЛАБАРЗОН · IV-B : МИМАРОПА · V : Бикол · Кордилјера · Метро Манила
Висаи : VI : Западни Висаи · VII : Централни Висаи · VIII : Источни Висаи
Минданао : IX : Полуостров Замбоанга · X : Северен Минданао · XI : Давао · XII : СОККСКСАРХЕН · XIII : Карага · АРММ
Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли