Прејди на содржината

Мил-феј

Од Википедија — слободната енциклопедија

Мил-феј познат и по имињата Наполеон, парче ванила и парче крем, е десерт направен од тесто, лиснато обложено со крем за пециво. Неговата модерна форма била под влијание на подобрувањата направени од Мари-Антоан Карем .

Homemade mille-feuille, using traditional techniques
Домашно mille-feuille со свежи јагоди
mille-feuille пециво кое има чешлано застаклување
mille-feuille пециво (Јапонија)

Балканските земји[уреди | уреди извор]

Kremna rezina

Слична локална сорта се нарекува кремпита во Србија и Босна и Херцеговина, кремна резина или kremšnita во Словенија и Хрватска, и krémeš во Словачка. 

Tompouce на Денот на кралот во Холандија
Наполеонско пециво во Хонг Конг
Италијански mille foglie наполнет со крем за пециво и украсен со јагоди, избричена чоколада и шеќер во прав
Полска Napoleonka


Наводи[уреди | уреди извор]

https://parsiday.com/5766-napoleon-pastry/