Милјацка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Милјацка помеѓу Чобање и Ајфеловиот мост

Милјацка е река во централна Босна и Херцеговина, а поголемиот дел од реката тече низ Сараево. Долга е 35,9 километри.

Тек на реката[уреди | уреди извор]

Палјанска Милјацка (12,9 км) извира во Палите (Беговина, надморска височина 1010 м). Мокрањска Милјацка (20,5 км) извира во Каднио Село (надморска височина 1135 м). Неколки километри источно од Сараево во селото Довличи, овие две притоки се вкрстуваат и ја формираат Милјацка. Потоа Милјацка тече (21,2 км) на запад, во Сараево, од каде што го продолжува својот пат кон реката Босна во која и се влева (Бутиле, надморска височина 490 м).

Мостови[уреди | уреди извор]

На реката Милјацка се наоѓаат повеќе десетина мостови меѓу кои најпознати се:

Галерија[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!