Милц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милц
Место во Ремхилд
Авионски поглед кон Милц
Авионски поглед кон Милц
Милц во рамките на Германија
Милц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ремхилд
Основни податоци
Површина 17,62 км2
Надм. височина 291 м
Население 922  (31 декември 2011)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98631
Повик. бр. 036948
Портал www.roemhild.info
Координати 50°22′N 10°31′E / 50.367° СГШ; 10.517° ИГД / 50.367; 10.517Координати: 50°22′N 10°31′E / 50.367° СГШ; 10.517° ИГД / 50.367; 10.517

Милц (германски: Milz) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Ремхилд.