Милунка Савиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наредникот Милунка Савиќ

Милунка Савиќ (српски: Милунка Савић, 1888 - (5 октомври 1973)) била српска воена хероина која се борела во Балканските војни и во Првата светска војна. Таа е призната како најукрасен женски борец во целата историја на војување.[1] Таа била ранета најмалку девет пати за време на нејзиниот мандат.

Воена кариера[уреди | уреди извор]

Савиќ е родена во 1888 година, во селото Копривница,[2] во близина на Рашка, во Србија. Во 1913 година, нејзиниот брат доби повик за мобилизација за Втората балканска војна. Таа избра да оди на негово место - сечејќи си ја косата, облекувајќи машка облека и приклучувајќи се на српската армија.[3] Таа брзо го доби својот прв медал и била унапредена во заповедник во Битката кај Брегалница. Ангажирана во битка, таа била ранета и за време на нејзиното оправување од своитеите повреди во болницата, нејзиниот вистински пол бил откриен, многу на изненадување на присутните лекари.[3]

Магазинот Mental Floss ги опиша реперкусиите:

"Савиќ била повикана пред управникот. Тие не сакале да ја казнат, бидејќи таа се покажа како вреден и многу компетентен војник. Војското распоредување кое резултираше со нејзиниот пол да биде откриен беше нејзиниот десет. Но, ниту беше погодно една млада жена да биде во борба. Таа добила понудена за трансфер во поделбата за медицински сестри. Савиќ застанала и инсистирала дека таа само сака да се бори за својата земја како борец. Офицерот рече дека ќе размисли и ќе и го даде својот одговор следниот ден. Сè уште стоејќи, Савиќ одговори: "Јас ќе чекам." Се вели дека тој само ја остави да стои еден час пред да се согласи да ја испрати назад во пешадијата."[4]


Во 1914 година, во раните денови на Првата светска војна, Савиќ ја доби својата прва Караѓорѓе ѕвезда по Битката кај Колубара. Таа ја доби својата втора Караѓорѓе ѕвезда по Битката кај Црна Река во 1916 година, кога таа самостојно зароби 23 бугарски војници.[5]

Воени почести[уреди | уреди извор]

На неа и биле доделени Француската Легија на Честа двапати,[3] Рускиот крст на Свети Ѓорѓи,[2] Британскиот медал од Најистакнатиот Ред на Свети Михаил, српскиот Милош Обилиќ медал.[5] Таа била единствениот женски примач на францускиот Крст де Гер 1914-1918 со атрибутот на златна палма за служба во Првата светска војна.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pred Milunkom su i generali salutirali“. 2009. Посетено на 2012-09-30.
  2. 2,0 2,1 „Istorija Voždovca“. Opština Voždovac. 2010. Посетено на 2010-07-07.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Lepe i umne ponos roda svog“. Srpsko Nasleđe – Istorijske Sveske. 1999. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2010-07-07.
  4. „5 of the Fiercest One-Liners in History | Mental Floss“. mentalfloss.com. Посетено на 2014-04-30.
  5. 5,0 5,1 „Zaboravljeni Srpski Heroji - Milunka Savić“. akademedia srbija. 2009. Архивирано од изворникот на 2021-01-20. Посетено на 2010-07-07.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со назив „www.blic.rs“ определена во <references> групата „“ нема содржина..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]