Милош Нинковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Нинковиќ како играч во Динамо

Милош Нинковиќ (Белград, 25 декември 1984) е српски фудбалер кој моментално игра за екипата на Сиднеј.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

За прв пат се појавил во екипата на Чукарички,[1] за чиј прв тим својот прв натпревар го имал во сезоната 2002/03, додека клубот се натпреварувал во Првата лига на СР Југославија. Тој добил поголема минутажа наредната сезона, кога клубот се натпреварувал во Втората лига.[2] Во 2004 година, Нинковиќ се преселил во екипата на Динамо од Киев. Во првите три сезони ретко добивал можност да игра. Во сезоната 2007/08 тој започнал да добива повеќе минути за игра. Со составот на Динамо двапати бил шампион на Украина (2007 и 2009 година) и трипати освојувач на купот (2005, 2006 и 2007 година). Вториот дел од сезоната 2012/13 ја поминал како позајмен играч во францускиот прволигаш Евиан.[3]

На почетокот на месец јули 2013 година, тој потпишал едногодишен договор со екипата на Црвена ѕвезда.[4] Својот прв натпревар го имал на 18 јули 2013 година и тоа против исландска екипа на Вестманеја (2:0) во второто коло од квалификациите за Лига Европа.[5] Црвено-белите таа сезона не се квалификувале за групната фаза од Лигата на Европа. По минувањето на Вестманеја, тие биле елиминирани од екипата на Черноморец. Нинковиќ бил стартер на сите четири европски натпревари. Тој ги постигнал првите голови за клубот во 2 коло од српската Суперлига, во победата над екипата на Јагодина (2:1).[6] Во 145-то вечно дерби тој настапил со заштитна кацига (маска) поради повреда на главата, а по неговиот центаршут, дефанзивецот на Партизан, Милан Обрадовиќ ја сместил топката во сопствената мрежа за победа на екипата на Црвена ѕвезда со резултат од 1:0.[7] Нинковиќ бил стрелец од пенал во победата на гостински терен кај тимот на ОФК Белград (2:1),[8] а потоа бил стрелец и во победата над екипата на Напредак (4:1) на стадионот Маракана.[9] Во претпоследното коло против составот на ОФК Белград (4:2) ставил точка на победата во 85 минута, со што црвено-белите победиле и ја освоиле 26та шампионска титула, прв пат по цели шест години.[10] Милош Нинковиќ таа сезона забележал и осум асистенции.[11]

На крајот на месец август 2014 година станал играч на француската екипа на Евиан, и тоа по втор пат.[12] По сезоната во Франција, Нинковиќ заминал да настапува во Австралија каде потпишал за прволигашот Сиднеј.[13]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Од 2009 до 2012 година одиграл вкупно 28 натпревари за сениорската репрезентација на Србија.[14] Својот прв натпревар го одиграл на 1 април 2009 година во Белград на пријателскиот натпревар против составот на Шведска (2:0), кога влегол на полувремето на местото на соиграчот од репрезенатацијата Милан Јовановиќ. Нинковиќ бил учесник на Светското првенство во 2010 година во Јужна Африка, каде настапил во натпреварите против репрезентациите на Германија (1:0) и Австралија (1:2). Последниот натпревар во националниот дрес го одиграл на 8 септември 2012 година против екипата на Шкотска (0:0) во квалификациите за Светското првенство 2014 година во Бразил.[14]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Динамо Киев[уреди | уреди извор]

 • Освоено е Украинското првенство (2): 2006/07, 2008/09.
 • Освоен е Купот на Украина (3): 2004/05, 2005/06, 2006/07.
 • Освоен е Суперкупот на Украина (4): 2006, 2007, 2009, 2011 година.

Црвена ѕвезда[уреди | уреди извор]

Сиднеј[уреди | уреди извор]

 • Освоено е Австралиското првенство (3:: 2016/17, 2017/18, 2019/20.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Miloš Ninković: Biću svim srcem uz moj Čukarički, srećno u Evropi!“. fkcukaricki.com. 9. 7. 2019. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 2. „Miloš Ninković“. srbijafudbal.net. Архивирано од изворникот на 2013-09-26. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
 3. „Ninković i zvanično među Rozima“. mozzartsport.com. 10. 1. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 4. „Милош Нинковић послушао срце“. crvenazvezdafk.com. 4. 7. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 5. „Ninković: Nastup na "Marakani" sam sanjao još kao dete, neverovatan ambijent“. sport.blic.rs. 18. 7. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 6. „Црвена звезда - Јагодина 2:1 (2:0)“. crvenazvezdafk.com. 17. 8. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 7. „Zvezdin ratnik Miloš Ninković: Rekli su doktori da ne udaram loptu glavom, ali nisam imao dilemu“. mozzartsport.com. 2. 11. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 8. „OFK Beograd - Crvena zvezda 1:2 (0:1)“. crvenazvezdafk.com. 30. 11. 2013. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 9. „Црвена звезда - Напредак 4:1 (1:1)“. crvenazvezdafk.com. 8. 3. 2014. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 10. „Анализа утакмице и играча против ОФК Београда: Звезда је шампион, све је готово…“. mojacrvenazvezda.net. 26. 5. 2014. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 11. „На данашњи дан: Рођен Милош Нинковић“. mojacrvenazvezda.net. 25. 12. 2015. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 12. „Ništa od povratka na Marakanu: Miloš Ninković potpisao za Evijan“. mozzartsport.com. 29. 8. 2014. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 13. „Australijska avantura: Ninković potpisao za Sidnej!“. mozzartsport.com. 16. 7. 2015. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
 14. 14,0 14,1 „Ninković Miloš“. reprezentacija.rs. Посетено на 14. 5. 2020.. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]