Милош Бајалица

Од Википедија — слободната енциклопедија

Милош Бајалица (15 декември 1981) е српски фудбалски дефанзивец кој моментално игра за Раднички Ковачи.[1][2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Својот квалитет го докажал играјќи за ОФК Белград. Тој бил именуван за капитен на ОФК од новиот менаџер Ратко Достаниќ. Бајалица го привлекол вниманието на многу клубови и на крајот потпишал со соседите Црвена звезда Белград. Во 2008 година, тој се преселил во Јапонија за да игра за Нагоја Грампус. Тој бил ослободен од Нагоја Грампус на крајот на сезоната 2009 година.[3] На 17 февруари 2010 година, на официјалната веб-страница на Хенан Констракш било објавено дека Бајалица потпишал за нив да се приклучат на неговиот српски сонародник Горан Гавранчиќ.[4] Потоа се преселил во Шанкси Чанба, но заминал откако немал успешна втора сезона во Кјото Санга ФК. Во летото 2016 година, Бајалица му се приклучи на тимот од Лигата на зоната Морава, Раднички Ковачи.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „mȉo“. Hrvatski jezični portal (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Mìloš
  2. „bȁjati“. Hrvatski jezični portal (српскохрватски). Посетено на 2018-03-17. Bájalica
  3. 契約満了選手のお知らせ (Japanese). Nagoya Grampus. November 22, 2009. Посетено на November 22, 2009.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. 河南建业官方宣布新外援加盟 曾战亚冠欧洲联盟杯 (Chinese). SINA. February 22, 2010. Посетено на August 15, 2013.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. "FUDBAL" 32/16 - page 2134“ (PDF). Football Association of Serbia (Serbian). 10 August 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-08-19. Посетено на 15 September 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]