Прејди на содржината

Милорад Чавиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милорад Чавиќ
220px}}
Лични информации
Роден на31 мај 1984(1984-05-31)(40 г.)
Роден воАнахајм, САД
Висина&100000000000001970000001,97 м
Тежина93 kg (205 lb)
Спорт
Дисциплиниделфин, слободно
КлубЈСД Партизан

Милорад „Мило“ Чавиќ (роден на 31 мај 1984 година) — српски поранешен професионален пливач. Тој освои сребрен медал на 100 метри делфин на Летните олимписки игри 2008 година во историска трка со американскиот пливач Мајкл Фелпс. Чавиќ беше и светски и европски шампион, како и светски рекордер. Тој е еден од четворицата пливачи кои испливаа под 50 секунди на 100 метри делфин.

Пливачка кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Анахајм, Калифорнија и државјанин и на Србија и на Соединетите Американски Држави, тој го посетуваше средното училиште Тастин во Калифорнија, каде постави четири CIF рекорди и национална ознака за средно училиште во 50. yd слободен стил.[1] Додека пливаше за Универзитетот во Калифорнија, Беркли и тренираше со Мајк Ботом, Чавиќ постави ново училиштен и Pac-10 рекорд на 100 yd делфин (45,44 с).

Претставувајќи ги Србија и Црна Гора на Европското првенство во пливање на кратки патеки во Даблин 2003 година, Чавиќ го освои златниот медал во 100 m делфин и постави нов светски рекорд во кратка патека. Тој исто така освои сребрен медал во 50 м слободен стил. Чавиќ ја одбрани својата европска титула на 100 м последователните првенства на кратки патеки во Хелсинки 2006 (завршувајќи со 50,63), Дебрецин 2007 (завршувајќи со 50,53) и Риека 2008 (завувајќи со 49,19 и поставувајќи нов европски рекорд).[2] Среброто го освои и на 50 метри делфин во Риека.[3]

На 14 декември 2007 година Чавиќ го одбрани своето европско првенство на 100 m делфин во Хелсинки, завршувајќи на 50,63 секунди. На 14 декември 2007 година, спринтерот повторно го одбрани своето европско првенство на 100 m делфин во Дебрецен, завршувајќи на 50,53 секунди.

Во 2008 година, Чавиќ го освои европското првенство во 50 m делфин, поставување новиот европски рекорд (23.11) во Ајндховен, Холандија – резултат накратко  укинато кога Европската пливачка федерација (ЛЕН) веднаш го дисквалификуваше пливачот затоа што носеше маица на церемонијата на доделување медали на која пишуваше „Косово е Србија“.[4] Сепак, неговата дисквалификација беше отстранета и неговиот рекорд беше признат.[5][6][7]

На крајот на годината бил прогласен за најдобар српски спортист.

На Светското првенство во водени спортови во 2009 година, Чавиќ освои злато во 50 m делфин [8] го скрши Светски рекорд на 100 метри делфин во полуфиналето, завршувајќи за 50,01 секунди.[9] Во финалето Чавиќ го освои среброто со време 49,95. Во тоа финале, Чавиќ и победникот Фелпс станаа првите двајца пливачи кои ја испливаа трката на 100 делфин под 50 секунди.

Тој ги пропушти натпреварите во 2010 година поради операција на ’рбетот.[10]

Олимпискиот комитет на Србија трипати го прогласуваше за спортист на годината, 2003, 2008 и 2009 година.[11]

Во 2012 година (26 мај 2012 година) го освои златниот медал на Европското првенство во водени спортови 2012 година во Дебрецен, Унгарија, на 100 метри делфин, поставувајќи го најдоброто време во светот во 2012 година и нов шампионски рекорд – 51,45 секунди.

Олимписка кариера[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри во Сиднеј 2000 година[уреди | уреди извор]

На 16-годишна возраст, Чавиќ ја претставуваше Југославија на Летните олимписки игри 2000 година во Сиднеј, Австралија на 100 м делфин (дисквалификувана) и 100 грбно – 42. – 58,25 с.

Настан Резултати Време
100 м делфин DSQ
100 м грбно 42 58,25

Летни олимписки игри во Атина 2004 година[уреди | уреди извор]

Чавиќ ги претставуваше Србија и Црна Гора на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција на 100 м делфин, 50 метри слободно и 100 м слободен стил.

Настан Резултати Време
100 м делфин Полуфинален пласман – 16 53.12
50 м слободен стил Рангирање во групите – 31 23.05
100 м слободен стил Рангирање во групите – 19 49,74

Чавиќ водеше во полуфиналето на 100 метри пеперутка, но веднаш по кривината на половина од трката, неговиот костум се отвори во вратот и вшмукуваше вода, поради што Чавиќ заврши последен. На трката на 100 метри слободно, Чавиќ заврши на 19-тото место пропуштајќи го полуфиналето за 0,02 секунди.

Чавиќ тренираше во The Race Club, пливачки клуб основан од олимписките пливачи Гери Хол, Џуниор и неговиот татко, Гери Хол, Сениор. The Race Club, познат како ,,The World Team", беше дизајниран да служи како група за обука на елитните пливачи ширум светот во подготовките за Олимпијадата во Сиднеј во 2000 година. За да може да се тренира со Race Club, мора да се биде рангиран во првите 20 во светот во изминатите 3 календарски години или во првите 3 во нивната нација во изминатата година. The Race Club вклучуваше познати пливачи како Роланд Марк Шоман, Марк Фостер, Рајк Нитлинг, Рики Бускет и Тереза Алшамар.[12] The Race Club нуди различни пливачки кампови, пливачки клиники и видеа за техника на пливање снимани во текот на целата година за млади пливачи во нивниот тренинг центар со седиште во Исламорада, Флорида.[13]

Летни олимписки игри во Пекинг 2008 година[уреди | уреди извор]

Чавиќ на српска марка од 2009 година

Чавиќ ја претставуваше Србија на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг, Народна Република Кина во две пливачки дисциплини. Иако се пласираше во полуфиналето на 100 метри слободно, Чавиќ се повлече за да се подготви за 100 метри пеперутка.

На 14 август 2008 година на Олимпијадата во Пекинг, Чавиќ го собори олимпискиот рекорд на 100 метри делфин за време на прелиминарните групи, завршувајќи пред Мајкл Фелпс и исто така го забележа најбрзото време во полуфиналето. Чавиќ дојде на второто место зад Фелпс за една стотинка во финалето и стана инаугуративен медалист на Олимпијадата на Србија. Тоа беше седми златен медал за Фелпс на Олимпијадата. Српскиот тим првично го оспори резултатот, но ФИНА подоцна го потврди финишот. Подоцна беше потврдено од официјалните лица на ФИНА и Омега дека Чавиќ навистина пристигнал прв, но Фелпс бил тој што, во милисекундите откако го допрел ѕидот, применил поголема сила за прв да ја активира електронска подлога за допир.[14] Чавиќ подоцна напиша на својот блог: „Луѓе, ова е најголемиот момент во мојот живот. Ако ме прашувате мене, треба да се прифати и да продолжиме понатаму. Го прифатив поразот и нема ништо лошо во тоа да загубиме од најдобриот пливач што некогаш бил“.[15]

Чавиќ продолжи со тренинзите во The Race Club.[12]

Летни олимписки игри во Лондон 2012 година[уреди | уреди извор]

Чавиќ ја претставуваше Србија на Летните олимписки игри 2012 во Лондон, Англија, што го направи негово спортско финале. Се пласираше во финалето на 100 метри делфин и се пласираше на четвртото место.

Почести и награди[уреди | уреди извор]

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Scott M. Reid, 'Controversial O.C. Serb could spoil Phelps' gold rush'. Архивирано на 29 август 2008 г. The Orange County Register. August 14, 2008
 2. „Čavić wins gold, sets new record“. b92.net. December 13, 2008. Архивирано од изворникот на June 7, 2011.
 3. „Čavić takes another medal in Croatia“. b92.net. December 15, 2008. Архивирано од изворникот на June 7, 2011.
 4. „Kazna Čaviću bruka Evrope“ [Cavic's sentence, shame for Europe]. Blic (српски). March 22, 2008. Архивирано од изворникот на January 14, 2013. Посетено на October 2, 2009.
 5. „Swimming champion Cavic banned over t-shirt slogan“. Reuters.
 6. „Milorad Cavic Speaks to Timed Prelims about European Championships Suspension“. Swimming World Magazine.
 7. „Cavic Banned“. EuroSport.
 8. Andrew Dampf (July 27, 2009). „Cavic wins 50 fly and warns Phelps for 100“. USA Today. Посетено на July 28, 2009.
 9. „Swimming: Phelps sees another record go“. CNN. July 31, 2009. Посетено на July 31, 2009.
 10. Milorad Cavic May Withdraw From European Championships. www.SwimUtopia.com (2010-06-10). Retrieved on 2014-07-24.
 11. Trofej OKS – Najuspešniji sportisti. oks.org.rs
 12. 12,0 12,1 The World Team Архивирано на 20 август 2016 г.. The Race Club. Retrieved on 2014-07-24.
 13. Swim Camps | The Race Club | Swimming Technique, Swimming Training Program, Florida Swim Camps, Summer Swim Camps. The Race Club. Retrieved on 2014-07-24.
 14. „Mark Spitz Allegedly Claims Michael Phelps Did Not Win 2008 100 Fly Olympic Gold“. 18 April 2015.
 15. Christopher Clarey, 'Cavic Finds a Personal Triumph in the Narrowest of Defeats'. New York Times. August 16, 2008