Милорад Радоњиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милорад Радоњиќ
Роден Милорад Павлев Радоњиќ
12 октомври 1902
Валево, Кралство Србија
Починал 14 февруари 1982(1982-02-14) (возр. 79)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Занимање математичар

Милорад Радоњиќ (познат и како Милорад Павлев Радоњиќ; 12 октомври 1902 во Валево12 февруари 1982 во Скопје) — македонски математичар и универзитетски професор од 1965 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал во 1928 година на Филозофскиот факултет во Белград, додека докторирал во 1965 година на Шумарскиот факултет во Белград со темата „Функција растења и њене примене“ и објавил трудови од таа проблематика. Бил предавач од 1949 година, а станал редовен професор од 1965 година на Шумарскиот факултет во Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Бабамов“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 110. Text "series " ignored (help)