Милован Рајевац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милован Рајевац

Милован Рајевац (роден на 2 јануари 1954 година, Чајетин) е поранешен српски фудбалер, а сега фудбалски тренер. Тој е селектор на репрезентацијата на Гана.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Рајевац бил одбранбен играч. Играчката кариера ја започнал во Борец од Чачак, а потоа по една сезона настапувал за Црвена ѕвезда и Војводина. Поминал една година во Америка (Њујорк Ероуз)[1] потоа две повторно во Борец, една во Лунд, Шведска и на крајот се збогувал со активното играње во Слобода од Ужице.

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Започнал да работи како тренер во Борец од Чачак, потоа го водел клубот Србија од Малме, Ужице Слобода, Прогрес од Франкфурт, Железник, а помошник тренер бил во кинески Пекинг и Црвена ѕвезда, кога на чело на стручниот штаб бил Љупко Петровиќ. персоналот. По оставката на Петровиќ, Рајевац во 2004 година како привремено решение самостојно ја водел Ѕвезда во два натпревари и имал стопроцентен учинок забележувајќи две победи. Бил асистент во катарскиот Ал Сад, а потоа тренер на Војводина и Борец од Чачак.

Рајевац станал селектор на Гана во 2008[2] година со која постигнал историски успех на СП 2010 во Јужна Африка-пласман во четвртфиналето, иако против Уругвај тогаш најдобрата африканска репрезентација била на прагот од полуфиналето.[3] Во првиот натпревар на Светското првенство во Јужна Африка, Гана со Србинот Милован Рајевац на клупата, ја победиле Србија со 1-0.[4] Претходно, на почетокот на истата година, Гана била финалист на Африканскиот куп на нации со Рајевац на клупата. Таа во финалето била поразена од Египет со 1:0. По големиот подвиг во Јужна Африка, Рајевац ја напуштил Гана на 8 септември и заминал во Ал Ахли (Саудиска Арабија), а во 2011 година бил кратко време селектор на Катар, бидејќи бил сменет по поразот на пријателски натпревар со Индија (1:2) и идентичен резултат од Виетнам на гости, во квалификациите за СП 2014 година во Бразил.[5] Во септември 2021 година, по втор пат во кариерата, бил назначен за селектор на репрезентацијата на Гана.[6] По неуспехот на Африканскиот куп на нации 2022 година, каде Гана завршила на последното место во групата со Мароко, Габон и Коморите, Рајевац бил сменет од селекторската функција.[7]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Најдобриот српски тренер во 2010 година години во изборот на ФСС.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grujic-Rajevac, Jadranka; Radevic, Ivan (2016). „Contemporary models of access to bank customers“. Ekonomski signali. 11 (2): 1–9. doi:10.5937/ekonsig1602001g. ISSN 1452-4457.
  2. Raskin, Leon; Dakubo, Jonathan C.B.; Palaski, Nicole; Greenson, Joel; Gruber, Stephen (2012-11). „Abstract B92: Molecular characterization of colorectal cancer in Ghana“. Cancer Prevention Research. 5 (11 Supplement): B92–B92. doi:10.1158/1940-6207.prev-12-b92. ISSN 1940-6207. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  3. Логунова, А.А. (2016). „«Набукко» Верди: к проблеме большого финала“. ТЕНДЕНЦИИ РАЗВИТИЯ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЯ. НИЦ "Л-Журнал". doi:10.18411/lj2016-3-87.
  4. „Приписнова Е.С. Подходы ЕС к урегулированию этнических конфликтов в Африке“. Национальная безопасность / nota bene. 4 (4): 553–558. 2016-04. doi:10.7256/2073-8560.2016.4.17205. ISSN 2073-8560. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  5. Мамедов, Р.А.; Антонов, В.Ф. (2016). „Характеристики терминологических единиц измерения распределенных атак на отказ в обслуживании канала“. ТЕНДЕНЦИИ РАЗВИТИЯ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЯ. НИЦ «Л-Журнал». doi:10.18411/lj-31-10-2016-3-07.
  6. Marković, Marija (2014). „MESTO ZA MENE – DECA NA HRANITELJSTVU U SRBIJI“. Socijalna politika (2): 137–142. doi:10.22182/sp.22014.7. ISSN 0038-0091.
  7. Isailović, Jelena; Vidović, Kristijan; Hočevar, Samo B. (2022-02). „Simple electrochemical sensors for highly sensitive detection of gaseous hydrogen peroxide using polyacrylic-acid-based sensing membrane“. Sensors and Actuators B: Chemical. 352: 131053. doi:10.1016/j.snb.2021.131053. ISSN 0925-4005. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]