Милкшејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милкшејк
Милкшејк од јагода
Други имињафрапе
Видпијалак
Дел од оброкотДесерт
Место на потеклоСАД
Главни состојкимлеко, сладолед или замрзнато млеко

Милкшејк е сладок, ладен пијалак што се прави од млеко, сладолед или ладно млеко и вкусови или слатки како путер, прелив од карамела, прелив од чоколадо, сируп од овошје. Надвор од САД, за правење на милкшејк користат сладолед или ладно млеко и понекогаш го викат дебел милкшејк или дебел шејк. Во нова Англија,поимот фрапе може да се користи за да се разликува од другите форми од млеко со вкус.

Наводи[уреди | уреди извор]