Милкшејк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милкшејк
Strawberry milkshake.jpg
Милкшејк од јагода
Други имињафрапе
Видпијалак
Дел од оброкотДесерт
Место на потеклоСАД
Главни состојкимлеко, сладолед или замрзнато млеко

Милкшејк е сладок,ладен пијалок што се прави од млеко,сладолед или ладно млеко и вкусови или слатки како путер,прелив од карамела,прелив од чоколадо,сируп од овошје.Надвор од САД, за правење на милкшејк користат сладолед или ладно млеко и понекогаш го викат дебел милкшејк или дебел шејк;во нова Англија,помиот фрапе може да се користи за да се разликува од другите форми од млеко со вкус.

Наводи[уреди | уреди извор]