Милка Шопова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Милка Шопова (1924 година, Дебар - 2012)[1] — македонски научник, била редовен професор на Природно математичкиот факултет на катедра за биологија, подоцна Биолошкиот факултет во Скопје.

Животопис[уреди | уреди извор]

Милка Шопова докторирала во 1961 година во Скопје. Нејзиниот истражувачки потенцијал ја однел на специјализација во институтот John Innes Hartvord Herts во Англија, кај прочуениот научник и предавач, цитогенетичарот Дарлингтон. Своето знаење по цитогенетиката го поткрепува со студискиот престој на Институт за генетика при Универзитетит во Бирмингем.

Шопова има објавено над 130 научни трудови, воглавно од областа на цитогенетика, мутагенеза и анатомија на растенијата. Нејзините тридови освен во домашните (СФРЈ), биле објавувани и во меѓународни, престижни списанија и други публикации. Оставила длабока трага со своите залагања и тридови за развој на Институтот за биологија при Биолошкиот факултет во Скопје[2].

Држела предавања од областа на цитогенетиката на Универзитетот во Мериленд, во Соединети Американски Држави, и на Универзитетот во Краков, во Полска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 70 години ПМФ Скопје
  2. http://www.pmf.ukim.edu.mk/c/portal/layout?p_l_id=PUB.1001.18