Милина црква (Смојмирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милина црква
археолошко наоѓалиште
Милина црква is located in Македонија
Милина црква
Местоположба на Милина црква во Македонија
Местоположба 41°43′59″N 22°51′00″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000Координати: 41°43′59″N 22°51′00″E / 41.73306° N; 22.85000° E / 41.73306; 22.85000
Основни податоци
Име Милина црква
Место Смојмирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Милина црква — старохристијанска црква, која се наоѓа од левата страна на патот за Берово. На високиот рид каде што е подигната новата црква биле откриени темели од постар објект, веројатно црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069