Прејди на содржината

Миливој Синадиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миливој Синадиноски
Роден 1907 година
Могилец, Порече
Починал 9 ноември, 1944 година.
Кичево
Народност Македонец

Миливој Т. Синадиноски ( 1907 во Могилец, Порече9 ноември 1944 во Кичево) — македонски партизан, учесник во НОВ на Македонија.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Споменик на НОБ во Могилец, на која се наоѓа и името на Миливој Синадиноски.

Бил роден во 1907 година во селото Могилец кај Македонски Брод. По занимање бил земјоделец. Во август 1944 година влегол во составот на Петнаесеттата поречка бригада. Загинал во борбите со балистите кај Кичево на 9 ноември 1944 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Порече низ историјата, Милан Ристески, НИО „Студентски збор“, Скопје, 1982, стр.230