Миле Ничевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Миле Ничевски дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Скопје - оддел - графика.

Уште од студентски денови започнал да објавува стрипови.

Неговите дела се изложувани во Берлин, Тексас, Париз и други светски одредишта како дел од групни изложби на македонски уметници на меѓународни ликовни манифестации. Создава специфичен стрип, со едноставни, линии и директни пораки или стилизации сведени до одредена симболика. [1].

Наводи[уреди | уреди извор]