Милеја (Гребенско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Милеја)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милеја
Μηλέα
Милеја (Гребенско) is located in Грција
Милеја (Гребенско)
Координати: 40°11′N 21°29′E / 40.183° СГШ; 21.483° ИГД / 40.183; 21.483Координати: 40°11′N 21°29′E / 40.183° СГШ; 21.483° ИГД / 40.183; 21.483
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругГребен
ОпштинаГребен
Најм. вис.&10000000000000650000000650 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.205
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.51030
Повик. бр.24620

Милеја (грчки: Μηλέα) — село во Гребенско, Егејска Македонија, денес Грција. Според пописот од 2011 година селото има 205 жители.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на околу 15 километри северно од градот Гребен. Современото село Милеја е изградено во средината на 1960-те години на 1,5 километар на север од дотогашното село Милја.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1963-1964 година со цел да се избегнат честите појави на свлечишта, жителите од селото Милја се иселени на 1,5 километар на север во новооснованото село Милеја. Оттогаш старото село се нарекува Стара Милја (Παλιά Μηλιά, Палија Милја). Во него е сочувана црквата „Свети Димитар“ од 1900 година.[2]

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописи[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 367 381 295 372 233 306 205
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението во селото произведува жито, тутун и други земјоделски производи, а делумно се занимава и со сточарство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Κωνσταντίνου, Μητσάκη. „Μαστοροχώρια Γρεβενών – 1ο μέρος - Ανατολικά Μαστοροχώρια“ (PDF). BikeIt.gr.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]