Милениумци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Милениумците, познати и како генерација Y или ген Y, се демографска група по генерацијата X и претходната генерација Z. Истражувачите и популарните медиуми ги користат раните 1980-ти како почетни години на раѓање и средината на 1990-тите до раните 2000-ти години како крајни години на раѓање, при што генерацијата обично се дефинира како луѓе родени од 1981 до 1996 година. [1] Повеќето милениумци се деца на бејби-бумери и раните генерации Xers; [2] милениумците често се родители на генерацијата Алфа . [3]

Низ целиот свет, младите го одложија бракот. [4] Милениумците се родени во време на паѓање на стапката на плодност ширум светот, [5] и имаат помалку деца од нивните родители. [6] [7] [8] [9] Оние во земјите во развој ќе продолжат да го сочинуваат најголемиот дел од глобалниот раст на населението. [10] Во развиениот свет, младите од 2010-тите биле помалку склони кон сексуални односи во споредба со нивните претходници кога биле на нивна возраст. [11] На Запад, тие се со помала веројатност да бидат религиозни од нивните родители , [5] [12] но тие може да се идентификуваат како духовни . [13]

Милениумците се опишани како првата глобална генерација и првата генерација која порасна во ерата на Интернет . [14] Генерацијата генерално е обележана со зголемено користење и зближување со интернетот, мобилните уреди и социјалните медиуми, [15] поради што тие понекогаш се нарекуваат дигитални староседелци . [16] Помеѓу 1990-тите и 2010-тите, луѓето од светот во развој станаа сè многу подобро образовани, фактор кој што го поттикна економскиот раст во овие земји. [17] Милениумците ширум светот претрпеа значителни економски нарушувања од почетокот на нивниот работен век; многумина се соочија со високи нивоа на невработеност кај младите во текот на нивните рани години на пазарот на трудот во екот на Големата рецесија и претрпеа уште една рецесија во 2020 година поради пандемијата COVID-19 . [18] [19]

Терминологија и етимологија[уреди | уреди извор]

Членовите на оваа демографска група се познати како милениумци бидејќи најстарите станале полнолетни на почетокот на милениумот . [20] Авторите Вилијам Штраус и Нил Хау, познати по создавањето на генерациската теорија на Штраус-Хау, се широко заслужни за именување на милениумците. [21] Тие го измислија терминот во 1987 година, околу времето кога децата родени во 1982 година влегуваа во градинка, а медиумите најпрво ја идентификуваа нивната потенцијална врска со претстојниот нов милениум како матурантите во 2000 година. [22] Тие пишуваа за групата во нивните книги Генерации: Историјата на иднината на Америка, 1584 до 2069 година (1991) [23] и Милениумци во подем: следната голема генерација (2000). [22]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Rauch, Jonathan (November 2018). „Generation next, Millennials will outnumber baby-boomers in 2019“. The Economist. Архивирано од изворникот на 15 March 2019. Посетено на 13 March 2019.
 2. Strauss, William; Howe, Neil (2000). Millennials Rising: The Next Great Generation. Cartoons by R.J. Matson. New York: Vintage Original. стр. 54. ISBN 978-0375707193. Посетено на 17 October 2013.
 3. Shaw Brown, Genevieve (17 February 2020). „After Gen Z, meet Gen Alpha. What to know about the generation born 2010 to today“. Family. ABC News. Посетено на 17 February 2020.
 4. Gan, Nectar (30 January 2021). „Chinese millennials aren't getting married, and the government is worried“. CNN. Посетено на 1 February 2021.
 5. 5,0 5,1 Kaufmann, Eric (2013). „Chapter 7: Sacralization by Stealth? The Religious Consequences of Low Fertility in Europe“. Во Kaufmann, Eric; Wilcox, W. Bradford (уред.). Whither the Child? Causes and Consequences of Low Fertility. Boulder, Colorado, United States: Paradigm Publishers. стр. 135–56. ISBN 978-1-61205-093-5.
 6. „The UN revises down its population forecasts“. Demography. The Economist. 22 June 2019. Посетено на 20 January 2020.
 7. Sebastiaan van de Water (20 March 2020). „Zijn er nu meer mensen die geen kinderen willen dan vroeger?“. Quest (холандски). Посетено на 30 May 2020.
 8. Bodin, Maja; Plantin, Lars; Elmerstig, Eva (December 2019). „A wonderful experience or a frightening commitment? An exploration of men's reasons to (not) have children“. Reproductive Biomedicine & Society Online. 9: 19–27. doi:10.1016/j.rbms.2019.11.002. PMC 6953767. PMID 31938736.
 9. Zeihan, Peter (2016). „Chapter 5: The End of the (Old) World“. The Absent Superpower: The Shale Revolution and a World without America. Austin, TX: Zeihan on Geopolitics. ISBN 978-0-9985052-0-6. Population pyramids of the developed world without the U.S. and of the U.S. in 2030.
 10. AFP (10 November 2018). „Developing nations' rising birth rates fuel global baby boom“. The Straits Times. Посетено на 2 February 2020.
 11. Julian, Kate (December 2018). „Why Are Young People Having So Little Sex?“. Culture. The Atlantic. Посетено на 2 September 2020.
 12. Kaufmann, Eric (Winter 2010). „Shall the Religious Inherit the Earth?“. Studies: An Irish Quarterly Review. 99 (396, the future of religion): 387–94. JSTOR 27896504.
 13. . Amherst, NY. Наводот magazine бара |magazine= (help); Отсутно или празно |title= (help); |access-date= бара |url= (help)
 14. David Pendleton, Peter Derbyshire, Chloe Hodgkinson (2021), Work-Life Matters: Crafting a New Balance at Work and at Home (p. 35), Springer Nature, ISBN 9783030777685
 15. „NowUKnow: Millennials Lead the Way in the Digital Future“. www.bentley.edu.
 16. Prensky, Marc. „Digital Natives, Digital Immigrants“ (PDF). MCB University Press. Посетено на 6 November 2013.
 17. Soloman, Paul (31 May 2018). „Why the new global wealth of educated women spurs backlash“. PBS Newshour. Посетено на 20 November 2020.
 18. Kahn, Michael (9 July 2020). „Coronavirus 'Class of 2020': Europe's lost generation?“. World News. Reuters. Посетено на 18 July 2020.
 19. Kurtzleben, Danielle (8 June 2020). „Here We Go Again: Millennials Are Staring At Yet Another Recession“. NPR. Посетено на 3 July 2020.
 20. D, Paulin,Geoffrey (March 2018). „Fun facts about Millennials: compa Tring expenditure patterns from the latest through the Greatest generation : Monthly Labor Review: U.S. Bureau of Labor Statistics“. www.bls.gov (англиски). Посетено на 29 November 2019. According to the Pew Research Center, the first of the Millennials (so called because the oldest of them became adults around the turn of the millennium) were born in 1981
 21. Horovitz, Bruce (4 May 2012). „After Gen X, Millennials, what should next generation be?“. USA Today. Архивирано од изворникот на 20 March 2020.
 22. 22,0 22,1 Strauss, William; Howe, Neil (2000). Millennials Rising: The Next Great Generation. Cartoons by R.J. Matson. New York: Vintage Original. стр. 370. ISBN 978-0375707193. Посетено на 17 October 2013.
 23. Strauss, William; Howe, Neil (1991). Generations: The History of America's Future, 1584 to 2069. Harper Perennial. ISBN 978-0688119126. p. 335