Милениумски мост (Подгорица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милениумски Мост
Podgorica-Millennium-Bridge-2018.jpg
Поглед кон мостот
ПреминуваМорача
МестоПодгорица, Црна Гора
Официјален називMost Milenijum
Особености
Видвисечки
Вкуп. должина140 м
Историја
Отворен13 јули 2005
Местоположба

Милениумскиот мост е висечки мост кој се наоѓа во Подгорица и се простира над реката Морача.

Го дизајнирал Младен Улиќевиќ, професор на градежниот факултет во Подгорица. Го изградила словенечката компанија Приморје, а отворен е на 13 јули 2005 г. на годишнината на црногорското востание против италијанскиот окупатор во втората светска војна.

Мостот е долг 140 м, а столбот се издига 57 m над тлото.

Иградбата на мостот започнала во 2005 а трошоците изнесувале 7 милиони евра.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]