Миленау (Пинау)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миленау
Mühlenau pinneberg.jpg
Миленау во Пинеберг во зимата 2008 година
Место Германија, Шлезвиг-Холштајн
Потекло соединување на повеќе потоци кај Холмор
53°42′43″ N; 9°56′20″ E / 53.712° СГШ; 9.938972° ИГД / 53.712; 9.938972Координати: 53°42′43″ N; 9°56′20″ E / 53.712° СГШ; 9.938972° ИГД / 53.712; 9.938972
Висина на изворот 21,5 м над мор. ниво
Утока во Пинау во Пинеберг
53°23′37″ N; 9°28′12″ E / 53.3937° СГШ; 9.4700° ИГД / 53.3937; 9.4700
Висина на утоката 2 м над мор. ниво
Спуст 19,5 м
Слив Елба
Одлив Пинау → Елба → Северно Море
Слив 129 км²
Десни притоки Бек
Леви притоки Ругенведелзау, Дипенау
Moehlnau - Pinnbarg.jpg
Миленау во Пинеберг

Миленау (германски: Mühlenau; исто така: Релау и Релингбек) — поток, а подоцна мала река, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн.

Миленау извира во источниот дел на природниот парк Холмор (кај градот Квикборн) од повеќе потоци. Потоа продолжува во шумската област помеѓу Нордерштет и Хасло, по што како лева притока во неа се влева поголемата Морбек. Понатаму, ги поминува Бенингштет и Елербек, како и Релинген, од каде е позната и како Релау (Rellau).

Јужно од Релинген навлегува во Пинеберг. Тука во неа се влева Дипенау. На крајот, Миленау во западниот дел на градот Пинеберг се влева во реката Пинау.

Поврзано[уреди | уреди извор]