Милдениц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милдениц
Место во Волдег
Црква во Милдениц
Црква во Милдениц
Црква во Милдениц
Милдениц во рамките на Германија
Милдениц
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбург-Западна Померанија
Град Волдег
Основни податоци
Површина 20,32 км2
Надм. височина 107 м
Население 481  (31 декември 2013)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17348
Повик. бр. 03963, 039753
Портал www.amt-woldegk.de
Координати 53°28.37′N 13°38.47′E / 53.47283° СГШ; 13.64117° ИГД / 53.47283; 13.64117Координати: 53°28.37′N 13°38.47′E / 53.47283° СГШ; 13.64117° ИГД / 53.47283; 13.64117

Милдениц (германски: Mildenitz; полски: Mielnica[1]) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од градот Волдег.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kazimierz Ślaski, Podziały terytorialne Pomorza w XII-XIII wieku, Poznań 1960, p. 61