Милберг (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милберг
Место во Драј Глајхен
Грб на Милберг
Милберг (Тирингија) во рамките на Германија
Милберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Драј Глајхен
Основни податоци
Површина 22,48 км2
Надм. височина 290 м
Население 1.327  (31 декември 2006)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036256
Портал www.muehlberg-online.de
Координати 50°52′3″N 10°49′27″E / 50.86750° СГШ; 10.82417° ИГД / 50.86750; 10.82417Координати: 50°52′3″N 10°49′27″E / 50.86750° СГШ; 10.82417° ИГД / 50.86750; 10.82417

Милберг (германски: Mühlberg) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Драј Глајхен.

Галерија[уреди | уреди извор]