Милан Штрбанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Штрбанов
Роден 1902 година
Кучевиште, Скопје, Македонија под Османлиско Царство
Починал 12 ноември, 1944 година
Скопје, Македонија

Милан Петрев Штрбанов ( 1902 во Кучевиште, Скопско12 ноември 1944 во Скопје) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Потекнувал од сиромашно семејство. Иако не успеал да заврши основно училиште, подоцна се научил да чита и пишува, а изучил и занает. Работел како столарски работник, во Скопје. Уштe во почетокот на оруженото востание против окупаторот, се вклучил активно и го помагал. Од 1941 година неговата куќа била отворена за илегалците, каде голем број партиски работници наоѓале засолниште. Честопати вршел и многу доверливи курирски задачи. Во текот на 1944 година, бил постојанен курир на Шеснаесеттата македонска ударна бригада. Бил задолжен за одржување на врска меѓу градот и бригадата. На 12 ноември 1944 година, пред самиот напад за ослободување на Скопје, вршејќи една задача, се судрил со германски единици и во близината на бившата воена болница и загинал.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 285. На |first= му недостасува |last= (help)