Милан Радин

Од Википедија — слободната енциклопедија

Милан Радин (25 јуни 1991) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивен играч за врска за Динамо Тбилиси.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Нови Сад, Радин израснал во Мошорин, каде што почнал да игра фудбал во локалниот клуб Милетиќ.[1] Подоцна играл со Борац Шајкаш и на крајот со РФК Нови Сад, каде ги комплетирал своите младински категории.[2] Тој потпишал тригодишен договор за стипендија со клубот, пред да биде позајмен на Југовиќ Каќ во сезоната 2009-10, постигнувајќи осум првенствени голови.[2] Последователно, Радин отишол на судење со Смедерево,[2] пред на крајот да се приклучи на Сента. Тој помина две сезони во клубот, пред да премине во Раднички Нова Пазова.[3] Во зимскиот преоден рок во 2014 година, Радин потпишал со Младост Лучани, помагајќи им да се промовираат во највисоката лига на српскиот фудбал. Тој бил суспендиран од клубот откако одбил да го продолжи договорот во август 2015 година.[4][5] Неговиот договор конечно бил раскинат во декември 2015 година.[6] На почетокот на 2016 година, Радин помина извесно време на проба со рускиот клуб Арсенал Тула, но не бил склучен договор.[7] Набргу потоа му се придружил на Вождовац.[8]

На 4 јуни 2016 година, Радин потпишал тригодишен договор со Партизан, избирајќи го дресот со број 29.[9] На 29 октомври 2016 година, Радин го направил своето натпреварувачко деби за Партизан, играјќи како десен бек во победата со 3–1 на гости над Радник Сурдулица.[10] Тој одиграл 12 натпревари и освои двојна во својата дебитантска сезона во Партизан. Радин ги одиграл целосно двата меча во плеј-оф рундата за УЕФА Европа Лига 2017–18 и му помогнал на клубот да стигне до групната фаза од Лига Европа победувајќи го Видеотон. Тој одиграл целосен натпревар против Динамо Киев во вториот натпревар од групната фаза, на 28 септември 2017 година.[11]

На 27 февруари 2018 година, било објавено дека Радин се преселил во казахстанскиот премиерлигаш Актобе како слободен играч,[12] продолжувајќи го својот договор за сезоната 2019 на 25 јануари 2019 година.[13] Сепак, тој потпиша со полскиот клуб Корона Киелце на 26 јуни 2019 година. Тој потпишал двегодишен договор.[14]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Младост Лучани
 • Српска прва лига : 2013–14
Партизан

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Fudbaler Partizana o drugarstvu sa miljenikom Delija: Upoznali se kao klinci na pecanju, pa igrali jedan protiv drugog (VIDEO)“ (Serbian). telegraf.rs. 30 September 2017. Посетено на 27 February 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. 2,0 2,1 2,2 „Radin pred vratima Smedereva“ (Serbian). ravnica.info. 9 June 2010. Архивирано од изворникот на 23 December 2015. Посетено на 23 December 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Radin, Milan“. srbijafudbal.com (Serbian). Посетено на 29 August 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Milan Radin za Utakmica.rs: "Odbio sam da produžim ugovor, u klubu mi je rečeno da sam suspendovan!" (Serbian). utakmica.rs. 14 August 2015. Архивирано од изворникот на 14 May 2016. Посетено на 6 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Milan Radin tužio Mladost Arbitražnom sudu: Terali me da trčim krugove na 40 stepeni, Milovanović me izbacivao iz kancelarije“ (Serbian). mozzartsport.com. 1 September 2015. Посетено на 23 December 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. ВЕЗИСТА ДОБИО СПОР СА ЛУЧАНЦИМА: Хановер и Малага зову Радина (Serbian). Sportski žurnal. 23 December 2015. Посетено на 23 December 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. Милан Радин не поедет с тульским "Арсеналом" на Кипр (Russian). tula-football.ru. 8 February 2016. Посетено на 6 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. Красић и Радин у Вождовцу (Serbian). FK Voždovac official website. 11 February 2016. Посетено на 21 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Druga letnja akvizicija Partizana – Milan Radin!“ (Serbian). FK Partizan official website. 4 June 2016. Посетено на 6 June 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. Два мата Ђурђевића и почетничка грешка голмана Радника Чанчаревића за нову победу Партизана (ВИДЕО)
 11. Партизан — Динамо 2:3 Видео голов и обзор матча
 12. Милан Радин прешао у казахстански Актобе (Serbian). FK Partizan official website. 27 February 2018. Посетено на 27 February 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. ФК АКТОБЕ И МИЛАН РАДИН ПРОДЛИЛИ ТРУДОВОЕ СОГЛАШЕНИЕ. fc-aktobe.kz (Russian). FC Aktobe. 25 January 2019. Архивирано од изворникот на 2019-02-02. Посетено на 30 January 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. Milan Radin dał Koronie wygraną ze Stalą Mielec, kielce.wyborcza.pl, 26 June 2019