Милан Пантиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Пантиќ
Податотека:Milan Pantić.jpg
Роден(а)декември 18, 1954(1954-12-18)
Драгово
Починал(а)јуни 11, 2001(2001-06-11) (возр. 46)
Јагодина
НационалностСрпско
Занимањеновинар

Милан Пантиќ (18 декември 1954 – 11 јуни 2001) бил српски новинар убиен од непознати сторители на 11 јуни 2001 во Јагодина.

Животопис[уреди | уреди извор]

Пантиќ работел како новинар за Вечерње новости, главно известувајќи за криминал и судски процеси во Јагодина. За написите коишто ги пишувал добивал телефонски закани.[1][2]

Смрт[уреди | уреди извор]

Милан Пантиќ бил убиен на 11 јуни 2001 година пред 8 часот изутрина во близина на влезот на зградата на неговиот стан од страна на непознати напаѓачи, кои го нападнале со тап предмет. Тој бил излезен до продавница да купи леб.[1][2] Организацијата на медиуми од Југоисточна Европа го осудила убиството барајќи од српските и југословенските власти да ги идентификуваат и да ги казнат сторителите.[3] Во 2014 Станко Којиќ (кој во 2013 бил осуден на 32 години затвор за геноцидот во Сребреница) бил викнат на распит за убиството.[4] Во 2016 случајот уште не бил расветлен а Дуња Мијатовиќ, претставничка за слободата на медиумите при ОБСЕ ги повикала српските власти да ги зголемат напорите за наоѓање и казнување на убијците.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Journalist Milan Pantic killed“. Blic Online. Jagodina. 2001-06-12. Посетено на 2016-11-21.
  2. 2,0 2,1 „Milan Pantic - Journalists Killed“. Committee to Protect Journalists. Посетено на 2016-11-21.
  3. „Murder of Milan Pantic - Yugoslavia“. SEEMO. Архивирано од изворникот на 2016-07-31. Посетено на 2016-11-21.
  4. „Sarajevo: Suspect questioned over murder of journalist Milan Pantic“. InSerbia News. 2014-03-27. Архивирано од изворникот на 2017-01-06. Посетено на 2016-11-21.
  5. „On 15th anniversary of killing Milan Pantić, OSCE Representative urges authorities in Serbia to intensify efforts to solve murders of journalists“. OSCE. 2016-06-11. Посетено на 2016-11-21.

Поврзано[уреди | уреди извор]