Прејди на содржината

Милан Кујунџиќ Абердар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Кујунџиќ Абердар во униформа

Милан Кујунџиќ Абердар (Белград, 28 февруари 1842 - Белград, 26 ноември 1893) бил српски поет,[1] филозоф[2] и политичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Роден е во Белград и го добил името Јаниќије, но подоцна го променил во Милано.[3] Неговиот псевдоним Абердар потекнува од неговите собрани песни.[4]

Студирал гимназија во Белград и Панчево, а се запишал на правниот факултет на Белградскиот ликеј. Со турското бомбардирање на Белград во 1862 година, тој ги прекинал студиите и се приклучил на српската војска.

Потоа добил стипендија од српската влада да студира филозофија во Виена, Минхен, Париз и Лондон. Пред да ги заврши студиите на Оксфорд, во 1866 година се вратил во Србија, повикан од министерот за образование, за да го преземе Катедрата за филозофија на Грандес еколес.[4]

Бил професор по филозофија на белградските Грандес еколес, секретар на Српското учено друштво (од 1873 до 1882 година), претседател на Народното собрание (од 1880 до 1885 година),[4] министер за образование (1886-1887), пратеник на Рим, уредник за млади на Србија и поет.

Кралот Милан Обреновиќ го назначил на 5 април 1887 година за првите 16 академици на Српската кралска академија, меѓу кои бил и Милан Кујунџиќ Абердар.

Учествувал во Српско-турските војни од 1876-1878 година. и поради таа причина бил унапреден во мајор, а подоцна и во потполковник. Меѓу многуте одликувања што ги добил, најзначајни се: орденот за обнова на српското кралство, Орденот на крстот Таково III степен, Орденот бел орел III степен и Орденот на крстот Таково IV. степен со мечеви.[4]

Дела[уреди | уреди извор]

 • Кратки прегледи на хармонијата во светот (Краток преглед на хармонијата во светот)[5]
 • Филозофија и Срба (Филозофија меѓу Србите[6]
 • Иде ли свет на боље или на горе? (Дали светот оди на подобро или на полошо?)
 • Филозофска и друштво-политичка шватања (Филозофски и социополитички концепции)[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Milaković, Josip; Ostojića, I. V. (19 July 1905). Naša pjesma: antologija hrvatskog i srpskog pjesništva. Vogler. Посетено на 19 July 2019 – преку Internet Archive. milan kujundzic aberdar.
 2. New Zealand Slavonic Journal. Department of Russian, Victoria University of Wellington. 19 July 1988. Посетено на 19 July 2019 – преку Google Books.
 3. Hristić, Kosta N. (1989). Записи старог Београђанина", Нолит. Београд. стр. 422. ISBN 978-86-19-01637-7.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 историју, MK Фондација Српски Легат је основана са циљем да својим активностима очува; Србије, традицију и културу Србије и подсети на лепе и светле тренутке српске историје како би инспирисали садашње и будуће грађане; Заборављене, Њихово Достојанство И. Националне Вредности Које Су Временом Потиснуте И. Делимично (26 November 2015). „Преминуо је филозоф, песник, политичар и академик, Милан Кујунџић Абердар“. Архивирано од изворникот на 18 July 2016. Посетено на 19 July 2019.
 5. „New Zealand Slavonic Journal“. Department of Russian, Victoria University of Wellington. 15 August 1988. Посетено на 15 August 2019.
 6. „Facta Universitatis: Series philosophy and sociology“. University of Niš. 15 August 1994. Посетено на 15 August 2019.
 7. Stokes, Gale (15 August 1990). Politics as Development: The Emergence of Political Parties in Nineteenth Century Serbia. Duke University Press. ISBN 9780822310167. Посетено на 15 August 2019 – преку Google Books.