Милан Калиниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Калиниќ
Роден Милан Калиниќ
21 септември 1972 (1972-09-21) (50 г.)
Белград,  Социјалистичка Федеративна Република Југославија
Занимање водител и глумец
Сопружник Сандра Калиниќ

Милан Калиниќ (Белград, 21 септември 1972) е српски телевизиски водител и глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Калиниќ е роден во Белград. Глума дипломирал на БК Универзитетот, во класата на Проф. Иван Бекјарев.[1]  Неговата глумечка кариера ја започнал со улогата во филмот „Птици кои не полетуваат," а глумел во 16 телевизиски серии и филмови. Милан Калиниќ глумел во претставите на ЈДП, Театар "Бошко Буха" , како Звездара театар. Завршил и пилотска академија во Вршац.

На публиката повеќе ѝ е познат како телевизиски водител, а кариерата на водител ја започна со емисијата  "Летечки старт", а ја водеше и "Руски рулет", "Се за љубов" и ријалити програмата "Големиот брат". Работеше во продукциската куќа Емоушон. Во текот на 2011 година. и 2012 година ја водеше емисијата, "Излези на линија" на Првата српска телевизија. 2014 година учествуваше во шоуто, кое се емитува на Првата српска телевизија Танц со ѕвездите, а потоа ја напушти Првата српска телевизија и се префрли на ТВ Пинк , каде е водител на музичкото талент шоу Пинкови ѕвезди.Од јануари 2015 година, учествува во ново талент шоу програма Аудиција, која се емитува на ТВ Пинк, како еден од членовите на жирито.

Оженет е со сопругата Сандра со која ја има ќерката Теа и синот Вук.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

  • Кој е тука идиот?
  • Ожалостено семејство
  • Љубовник на големиот стил
  • Пеј, брате
  • Пеј, брате 2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Milan Kalinić, glumac i voditelj - biografija“. ekapija.com. Посетено на 29 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]