Милан Ѓорѓевиќ (писател)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Милан Ѓорѓевиќ е поет, раскажувач, есеист и преведувач, роден 25 октомври 1954 година во Белград.

Тој е еден од најприсутните творци на српската книжевна сцена веќе четврт век. Тој ја објавил својата прва книга „На двете страни на кожата“ во 1979 година.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Песни[уреди | уреди извор]

 • „На двете страни на кожата“ (1979)
 • „Мува и други песни“ (1986)
 • Мумијата (1990)
 • Килибарот и градината“ (1995)
 • Пустината (1995)
 • Чисти бои (2002)
 • Црн портокал (2004)
 • „Оган во градината“, избрани песни (2007)
 • „Радост“ (2008)

Есеи[уреди | уреди извор]

Проза[уреди | уреди извор]

 • Глиб и ведрина,1997година, под псевдонимот Милан Новаков
 • Ќор-сокак, 2002година.
 • Мајмунот, 2006 година.

Награди[уреди | уреди извор]

Победникот е:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Награда Десанка Максимовић