Миколај Реј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миколај Реј
Роден/а4 февруари 1505 г.
Журавно, Кралство Полска, денес во Украина
Починат/амеѓу 8 септември и 5 октомври 1569 г. (возраст 64)
Рејовец, Кралство Полска
ПсевдонимМиколај Реј
Занимањепоет, писател, музичар
НационалностПолјак

Миколај Реј (полски: Mikołaj Rej; 1505-1569) - полски поет.

Творештво[уреди | уреди извор]

Значење[уреди | уреди извор]

Реј од Нагловица се смета за првиот вистински полски поет. Од него се сочувани неколку драми во стихови, како што е „Животот Јосифов“. Во неговото творештво се чувствува влијанието на ренесансата и тој ги изразувал идеите на своето време. Исто така, очигледно е влијанието од фолклорот, како и од неговите (непознати) претходници. Иако во неговите дела се среќаваат прекрасни фрагменти, сепак тој немал оформено целосен поетски израз.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Petar Vujičić, „Predgovor“, во: Savremena poljska poezija. Beograd: Nolit, 1964, стр. 5.