Миклош Сабадош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Миклош Сабадош (7 март 1912 - 12 февруари 1962) бил унгарски и австралиски шампион во пинг-понг.

Пинг-понг кариера[уреди | уреди извор]

Сабадош е роден во Будимпешта на 7 март 1912 година. Првпат почнал да игра пинг-понг кога имал тринаесет години и го поразил Виктор Барна на турнир во 1927 година.[1]

Од 1928 до 1935 година, Сабадош ја освоил титулата шест пати во двојки (1929-32 и 1934-35). Тој освоил мешани двојки трипати (1930, 1931 и 1934), и пет пати бил член на купот Свајтлинг (1929-31, 1934 и 1935). Тој освоил четири светски натпревари во 1931 година: синглови, двојки, мешани двојки и Купот на Свајтлинг.[2]

Бидејќи неговата мајка била родена како Еврејка, Сабадош ги напуштил своите студии на Универзитетот во Берлин во 1933 година и избегал во Париз. Тој се преселил во Велика Британија во 1936 година. Тој освоил пет англиски отворени титули.

Сабадош емигрирал во Сиднеј по турнејата и отворил клуб за пинг-понг. Тој се оженил со Марија Алис Брачер во 1941 година, и имале еден син, Шандор. Тие биле разведени во 1954 година. Додека служел со Советот за сојузнички трупи за време на Втората светска војна, Сабадош бил стациониран во Алис Спрингс , Северна Територија, во периодот 1943-1944. Во текот на овој период тој го искористил своето време да игра и да предава пинг-понг на своите колеги на Советот на трудови и да игра мост со сопругата на администраторот на Северната Територија. Како резултат на тоа, тој играл повеќе мост отколку што било друго, бидејќи тој веќе бил шампион во мост во Нов Јужен Велс.

Тој ја освоил титулата на сингл на Австралиското масивно првенство во 1950 и 1952 година, а освоил двојки во 1950 и мешани двојки во 1955 година. Тој продолжил да работи на пинг-понг академии и тренер. Неговите ученици Клиф Мекдоналд и Мајкл Вилкокс освоиле австралиски првенства за синглови.

Тој починал од пневмонија на 12 февруари 1962 година во Сиднеј.

Како Евреин по раѓање, Сабадош постхумно бил примен во Меѓународната еврејска спортска сала на славните во 1987 година.

Сабадош бил примен во Меѓународната сала на славните на Меѓународната фондација за пинг-помг во 1993 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Cashman, Richard I. (2002). „Szabados, Miklos (Nicholas) (1912–1962)“. Australian Dictionary of Biography. Australian National University. Посетено на February 22, 2014.
  2. „ITTF Database“. Ittf.com. Архивирано од изворникот на 16 октомври 2012. Посетено на 20 јули 2011.
  3. „Archived copy“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на June 17, 2011. Посетено на 2010-07-03.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]