Мики Маус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мики Маус
Прво појавување Параброт Вили[1]
18 ноември 1928
Создаден од Волт Дизни
Уб Иверкс
Развиен одФлојд Готфредсон
Лес Кларк
Фред Мур
Информации
Алијас(и)
Вид глушец
Пол машко
Занимање детектив
Партнер(и) Мини Маус
Домашно миленичеПлуто

Мики Маус (англиски: Mickey Mouse; „Мики Глушецот“) е лик од цртаните и анимираните филмови на компанијата Волт Дизни. Мики Маус воедно е и маскота на компанијата. Ликот бил создаден од Волт Дизни и Уб Иверкс во студијата на Волд Дизни во 1928 година. Ликот е глушец со човекови особини, кој најчесто е претставен во црвени кратки шорцеви, големи жолти чевли и бели нараквици. Мики е еден од најпрепознатливите измилени анимирани ликови.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]