Мики Маус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мики Маус
Прво појавувањеПараброт Вили[1]
18 ноември 1928
СоздавачВолт Дизни
Уб Иверкс
ГласВолт Дизни (1928–1947; 1955–1962)
Карл В. Сталинг (1929)
Клеренс Неш (1934)
Џими Мекдоланд (1948–1976)
Вејн Алвајн (1977–2009)[2]
Les Perkins (1986–1987)
Bret Iwan (2009–present)
Chris Diamantopoulos (2013–present)
Развиен одФлојд Готфредсон
Лес Кларк
Фред Мур
Информации
Алијас
Видглушец
Полмашко
Занимањедетектив
Домашно миленичеПлуто

Мики Маус (англиски: Mickey Mouse; „Мики Глушецот“) е лик од цртаните и анимираните филмови на компанијата Волт Дизни. Мики Маус воедно е и маскота на компанијата. Ликот бил создаден од Волт Дизни и Уб Иверкс во студијата на Волд Дизни во 1928 година. Ликот е глушец со човекови особини, кој најчесто е претставен во црвени кратки шорцеви, големи жолти чевли и бели нараквици. Мики е еден од најпрепознатливите измилени анимирани ликови.

Мики Маус како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Мики Маус е мртов“ (англиски: Mickey Mouse Is Dead) — песна на британската панк-рок Сабхјуманс (Subhumans) од 1983 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Walt Disney Archives - D23“.
  2. „Voice of Mickey Mouse dies - ABC News (Australian Broadcasting Corporation)“. Abc.net.au. Посетено на April 8, 2012.
  3. Subhumans (пристапено на 2.1.2024)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]