Мидлендс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мидлендс
Западен Мидлендс и Источен Мидлендс како региони во Англија
Западен Мидлендс и Источен Мидлендс како региони во Англија
Суверена држава Обединето Кралство
Во состав на Англија
Поголеми градовиБирмингем
Ковентри
Лестер
Нотингем
Стоук на Трент
Дерби
Вулверхемптон
Површина
 • Total28.627 км2 (11,053 ми2)
Население (2011 census)
 • Total10.135.000
 • Густина350/км2 (920/ми2)
 • Градскo8.079.000
 • Селска2.056.000
Час. појасВреме по Гринич (UTC+0)
 • Лете (ЛСВ)Британско летно време (UTC+1)

Мидлендс е дел од Англија и територијално во голема мера се совпаѓа со Кралството Мерсија од раниот среден век. Регионот Мидлендс се граничи со Велс, Северна Англија и Јужна Англија. Во 18 и 19 век Мидлендс бил важен центар на индустриската револуција. Регионот на Мидлендс е поделен на Западен Мидлендс и Источен Мидлендс и тие влегуваат во состав на деветте официјални региони во Англија. Бирмингем, во Западен Мидлендс, е втор по големина град во Обединетото Кралство.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Нема едногласност за тоа до каде се простира Мидлендс. Ако се дефинира дека е составен од статистичките региони на Источен Мидлендс и Западен Мидлендс,[1] тогаш во негов состав влегуваат окрузите Дербишир, Херефордшир, Лестершир, Линколншир (но со исклучок на Северен Линколншир и Североисточен Линколншир), Нортхемптоншир, Нотингамшир , Рапт, Стафордшир, Ворвикшир, Ворчестершир и метрополитенските окрузи од Западен Мидлендс. Ако не се следат официјалните регионални граници, Мидлендс може да ги вклучи и Питерборо (поранешен дел од Нортхемптоншир), Финингли (поранешен дел од Нотингемшир) и гореспоменатите општини од Линколншир.

Исто така, има неформален регион познат како Јужен Мидлендс кој се смета дека ги опфаќа јужните делови на Источен Мидлендс и северните делови од Јужна Англија.[2] За разлика од тоа, иако северните делови на Дербишир и Нотингемшир се официјално дел од Мидлендс, тие честопати се сметаат за дел од Северна Англија. Сепак, тие се вклучени во неформалниот регион Северен Мидлендс кој ги опфаќа северните делови на Западен и Источен Мидлендс, заедно со некои јужни делови на Северна Англија.[3][4][5]

Поранешни окрузи[уреди | уреди извор]

Поранешните окрузи престанале да се користат за административни цели во 1899 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Областа е претежно ниска и рамна со изолирани ридови. Венлок Еџ, кој се протега низ подрачјето со извонредна природна убавина Шропшир Хилс, е долг, низок гребен, кој се протега на преку 24 км.[6] Висината на врвовите е помеѓу 300 м и 600 m; Киндер Скаут е највисока точка со 636 m.[7] Линколншир е единствениот крајбрежен округ во Мидлендс затоа што на запад регионот се граничи со Велс.

Клима[уреди | уреди извор]

Мидлендс има умерена океанска клима, со студени, облачни, влажни зими и пријатни, претежно суви и сончеви лета. Температурата обично се движи од −0,4 °C во текот на зимските ноќи до 24,1 °C во текот на летото. Поради својата географска местоположба обично има претежно слаби ветрови, со топли денови и студени ноќи.[8][9][10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Why the East Midlands and West Midlands must join forces“. Birmingham Mail. Birmingham Mail. Посетено на 22 February 2019.
 2. „South Midlands Region“. Council for British Archaeology. Council for British Archaeology. Архивирано од изворникот на 2018-11-28. Посетено на 22 February 2019.
 3. North Midland Country: A Survey of Cheshire, Derbyshire, Leicestershire, Nottinghamshire and Staffordshire. Harold Ingram. 1948. стр. 0–116. Посетено на 22 February 2019.
 4. The Rise of the English Regions?. Irene Hardill, Paul Benneworth, Mark Baker, Leslie Budd. 3 October 2006. стр. 173. ISBN 9781134306084. Посетено на 22 February 2019.
 5. Graham Turner, The North Country, p.15
 6. „Some Shropshire Hills…“. Shropshire Hills Area of Outstanding Natural Beauty. Архивирано од изворникот на 2017-09-01. Посетено на 23 June 2016.
 7. „Peak District National Park Facts & Figures“. Wheeldon trees Farm. Архивирано од изворникот на 2017-01-09. Посетено на 23 June 2016.
 8. Snow and low temps 2010 http://www.metoffice.gov.uk/climate/uk/interesting/dec2010
 9. December 2010 http://www.metoffice.gov.uk/climate/uk/summaries/2010/december
 10. Record heat July 2006 http://www.metoffice.gov.uk/climate/uk/interesting/july2006/

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

 • Ален, RC Enclosure and the Yeoman: the Agricultural Development of South Midlands 1450-1850 (Oxford UP, 1992)
 • Бекет, Џон В. Источните Мидлендс од АД 1000 година (Адисон-Весли Лонгман, 1988).
 • Бенет, Мајкл Џ. „Сер Гавејн и Зелениот Витез и книжевното достигнување на северозападниот дел на Мидлендс: историската позадина“. Journal of Medieval History 5.1 (1979): 63–88.
 • Бетериџ, Алан. Длабоки корени, живи гранки: Историја на баптистите во англискиот Западен Мидлендс (Troubador Publishing Ltd, 2010).
 • Девинд, Едвин Брезет и Едвин Брезет ДеВинд. Земја и луѓе во Холивел-кум-Нидингворт: структури на владеење и обрасци на социјална организација во село во Источен Мидлендс, 1252-1457 (PIMS, 1972).
 • Донели, Том, Џејсон Бегли и Клајв Колис. „Автомобилската индустрија Вест Мидлендс: патот надолу“. Деловна историја 59.1 (2017): 56-74 онлајн .
 • Финберг, ХПР Раните повелби на Вест Мидлендс (Прес на Универзитетот Лестер, 1972 година).
 • Гелинг, Маргарет. Вест Мидлендс во раниот среден век (Лестер УП, 1992).
 • Хилтон, РХ Средновековно општество: Западните Мидлендс на крајот на тринаесеттиот век (1987) онлајн преглед
 • Џонс, Питер М. Индустриско просветлување: Наука, технологија и култура во Бирмингем и Вест Мидлендс, 1760–1820 (2017) онлајн .
 • Летон, Џејн, Еван Џонс и Кристофер Даер. „Урбаната хиерархија во подоцнежниот среден век: студија за Источен Мидлендс“. Урбана историја (2001): 331–357.
 • McWhirr, ALAN Раната воена историја на римскиот Источен Мидлендс (1970) онлајн .
 • Пари, Џон. „Бирмингем и Вест Мидлендс, 1760-1793: Политика и регионален идентитет во англиските провинции во доцниот осумнаесетти век“. Мидленд Историја 1.1 (1971): 1–19.
 • Пари, Џон. Искуство и идентитет: Бирмингем и Вест Мидлендс, 1760-1800 (Манчестер Универзитетот Прес, 1977).
 • Роуландс, Мари Б. Западните Мидлендс од АД 1000 година (3 том, Лонгман, 1987).
 • Сомерсет, Алан. „Нов историзам: старата историја напишана голема? Карневал, свеченост и популарна култура во Западен Мидлендс“. Средновековна и ренесансна драма во Англија 5 (1991): 245–255. онлајн
 • Стафорд, Полин. Источен Мидленд во раниот среден век (Универзитет Лестер, 1985).
 • Стобарт, Џон. „Региони, локалитети и индустријализација: докази од Источен Мидлендс околу 1780–1840 година“. Животна средина и планирање А 33.7 (2001): 1305–1325.
 • Томпкинс, Метју. Селско општество во замок во средината на земјата, Велики Хорвуд 1400-1600 година (Доктор Дис. U од Лестер, 2006) онлајн .
 • Таунсенд, Клер. „Округот наспроти регионот? Миграциски врски во Источен Мидлендс, 1700–1830 година“. Journal of Historical Geography 32.2 (2006): 291–312.