Миана Буринг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миана Буринг

Миана Буринг (шведски: Myanna Buring; р. 22 септември 1979) — глумица родена во Шведска, позната по улогите во The Descent, Kill List, The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 and Part 2, Ripper Street, The Witcher и The Witcher 3: Wild Hunt - Крв и вино.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Буринг е родена на 22 септември 1979 година,[1] во Сундсвал, Шведска, како Ана Маргарета Мај Рантапа,[2] но пораснала на Блискиот Исток.

Таа го посетувала средното училиште на Американската британска академија во Маскат, Оман, со нејзината пријателка од детството Стегат Дор, која е карактерен глумец и плоден режисер на хорор филмови.

Кога наполнила 16 години, се преселила во Обединетото Кралство и дипломирала на Лондонската академија за музика и драмска уметност во 2004 година. Таа беше вонреден директор на театарската дружина MahWaff.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

Телевизија[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Буринг се појавила во „Невозможната планета“, првата епизода од приказната за Доктор Ху. Нејзиниот лик, Скути, загинала во вселенскиот вакуум.

Исто така, во 2006 година, Буринг ја играла Оливија во продукцијата на Шекспировата Дванаесетта ноќ од Театар компанијата Норткот на Ексетер, и се појавила во новата претстава, Заведена, во лондонскиот театар Финборо . Во 2008 година, Буринг глуми како Алис во независниот филм Credo, познат и како Проклетството на ѓаволот .

Буринг, исто така, глумела како Деби во „ Многу врева за ништо“ ( BBC One ), „ Midsomer Murders“ ( ITV ), „Cusualty“ (BBC One) и „ Murder Prevention“ ( Канал 5 ). За MahWaff Theatre Company, таа глуми во Чувари, Монолог за еден ансамбл и Инспектор повикува .

Буринг ја играла улогата на мировната активистка и студентка на CND Адријана Дојл во серијата трета, епизода втора, на инспекторот Џорџ Џентли, која била прикажана во ОК на BBC One во октомври 2010 година.

Во 2012 година, Буринг имала значајни споредни улоги во драмските серии на БиБиСи Blackout и Ripper Street . Таа, исто така, се приклучила на екипата на Downton Abbey, играјќи ја улогата на слугинката Една Брејтвејт во божиќната специјална епизода од 2012 година и четвртата сезона.[4]

Во декември 2012 година, Буринг ја играше протагонистката Карен Кларк, жена која е прогонувана од нејзиното минато кое на крајот ќе ја достигне, во драмата во два дела наречена Отровното дрво што беше емитувана на ITV1.

Во 2013 година, Буринг се појави во една епизода на Преминување линии на NBC, глумејќи ја негативката Аника Хаутен.

Во јули 2017 година, таа ја играше главната улога на полицискиот детектив инспектор од Манчестер Хелен Викс во драмата од 4 дела на БиБиСи „Во темнината“ .[5]

Од 2019 година, таа ја игра улогата на Тисаја де Вриј во фантастичната серија на Нетфликс, The Witcher .

Таа ја играше улогата на Зора Старџес во телевизиската серија од 2020 година Труењата во Солсбери .[6]

Филм[уреди | уреди извор]

Во нејзината прва филмска улога, Буринг глуми во главна улога во хорор-филмот „Слегување“ од 2005 година, како една од главните ликови меѓу жените кои се впуштиле во неоткриен пештерски систем. Буринг се појави и во продолжението на филмот, The Descent Part 2, во форма на флешбекови.[7]

Таа исто така глумела во Doomsday во 2008 година.

Буринг се појави како главна жена во филмот Лезбејски убијци на вампири, објавен во кината во ОК на 20 март 2009 година.

Во мај 2010 година, таа се појави како Џозефа во Witchville за каналот SyFy.

Буринг ја играше улогата на Тања од Денали Ковен во Сагата на самракот: дел 1 и дел 2 за разденување.

Во 2011 година, Буринг се појави во хорор филмот Kill List, во кој ја глумеше сопругата на главниот лик.

Театар[уреди | уреди извор]

Буринг ќе ја игра главната улога како Вера во „Млеко и жолчка“ на Матилда Дратва во театарот во јужен Лондон503 . Претставата ќе трае од 2 до 27 ноември 2021 година.[8]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во мај 2017 година, таа роди син. Забележано е дека Буринг е многу приватна во врска со нејзиниот личен живот.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ek, Torbjörn (1 January 2013). „Svenska "Downton Abbey"-stjärnan MyAnna Buring om sin stora hemlighet: "Säger man det får man inga jobb". Aftonbladet. Посетено на 1 January 2013.
  2. Sveriges befolkning 1980, Stockholm: Sveriges släktforskarförb., 2004, ISBN 91-87676-37-0
  3. „The Waffs“. Mahwaff Theatre Company. Посетено на 21 August 2007.
  4. Marsh, Jenni (23 July 2012). „Twilight film star MyAnna Buring to vamp up Downton Abbey“. Daily Express. Посетено на 20 August 2012.
  5. Harrison, Ellie. „In the Dark review: MyAnna Buring's rainy crime drama needs to delve deeper“. Radio Times. Посетено на 30 August 2020.
  6. McIntosh, Steven (14 June 2020). „TV drama revisits Salisbury poison attack 'horror'. BBC News. Посетено на 14 June 2020.
  7. Rob Carnevale. „Lesbian Vampire Killers – MyAnna Buring interview“. IndieLondon. Архивирано од изворникот на 2019-03-27. Посетено на 2021-11-20.
  8. „Theatre503 announces cast for Milk and Gall world premiere | WhatsOnStage“. www.whatsonstage.com (англиски). Посетено на 2021-10-03.
  9. „Downton Abbey's MyAnna Buring confirms the birth of her baby boy“. goodtoknow.co.uk. T I Media Limited. Посетено на 10 September 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]