Меџ Адам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Меџ Гертруда Адам (6 март 191225 август 2001) — англиски сончев астроном.

Биографија[уреди | уреди извор]

Таа била меѓународно позната по нејзинината работа за природата на сончевите зраци и нивните магнетни полиња.[1] Била предавач на Оксфордскиот универзитет на одделот за астрофизика од 1937-1979 година.[2] Таа била член на Кралското астрономско друштво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Williams, Kay (10 September 2001). „Madge Adam“. The Guardian. конс. 16 April 2011. 
  2. Haines, Catharine (2001). International women in science: a biographical dictionary to 1950. Santa Barbara, California: ABC-CLIO. стр. 2. ISBN 1-57607-090-5. https://books.google.com/?id=HftdjMNDvwIC&lpg=PA2&dq=madge%20adam%20oxford&pg=PA2#v=onepage&q=madge%20adam%20oxford&f=false.