Меѓународна година на соработката

Од Википедија — слободната енциклопедија

2012 година била назначена како Меѓународна година на соработката од страна на Генералното собрание на Обединетите нации на 18 декември 2009 година.[1]

Со назначувањето била почестена употребата на кооперативни организации за да се придонесе кон социо-економскиот развој низ целиот свет.[2] Официјално започнала на 31 октомври 2011 година со тема „Кооперативните претпријатија градат подобар свет“.[3] Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун бил поканет да зборува на самитот на Меѓународната кооперативна алијанса во ноември 2011 година за да го прославел назначувањето.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „United Nations General Assembly Resolution 64/136: Cooperatives in social development“ (PDF). United Nations General Assembly. 18 December 2009. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-11-04. Посетено на 1 January 2017.
  2. „2012 – International Year of Cooperatives“. United Nations. Посетено на January 1, 2017.
  3. United Nations (31 октомври 2011). "United Nations Launches Year-Long Celebration of Vital Role of Cooperatives in Sustainable Development". Соопштение за печат.  посет. 1 јануари 2017 г
  4. International Co-operative Alliance (16 ноември 2011). "International Co-operative Alliance launches 2012 International Year of Co-operatives". Соопштение за печат.  посет. 1 јануари 2017 г