Меѓународна година на одржлив туризам за развој

Од Википедија — слободната енциклопедија

2017 година била прогласена за Меѓународна година на одржлив туризам за развој од страна на Генералното собрание на Обединетите нации на 4 декември 2015 година, во врска со одржливиот туризам кон целите на одржлив развој (СДГ).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. World Tourism Organization (7 декември 2015). "United Nations declares 2017 as the International Year of Sustainable Tourism for Development". Соопштение за печат.  посет. 1 јануари 2017 г Архивирано на 22 февруари 2016 г. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-02-22. Посетено на 2020-10-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]